OECD zaleca podwyższenie wieku emerytalnego. Co na to rząd?

20.03.2018 09:00 (aktualizacja: )

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zachęca Polskę do przeglądu reformy emerytalnej. Jednym z zaleceń OECD jest podniesienie wieku emerytalnego.

OECD zaleca podwyższenie wieku emerytalnego / YAY foto

Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała, że badania nie pokazują odpływu osób aktywnych zawodowo na emeryturę. Na świadczenie zdecydowały się osoby nieaktywne zawodowo. Szefowa resortu powiedziała, że Polacy mogą łączyć pobieranie emerytury z pracą.

Wiceminister finansów Leszek Skiba przypomniał, że Polska w sprawie przejścia na emeryturę stawia na dobrowolną decyzję obywateli. Wskazał na przykład Holandii, gdzie pomimo niskiego wieku emerytalnego obywatele decydują się na pozostanie na rynku pracy. Podobnie, jego zdaniem może być w Polsce. Leszek Skiba przypomniał, że każdy dodatkowy rok odkładania składek emerytalnych zwiększa emeryturę o 7 do 10 procent.

Przedstawiciele rządu mówili też o pracach nad przepisami proponowanymi w raporcie OECD. Chodzi między innymi o reformę szkolnictwa wyższego czy działaniami zwiększającymi wydatki na innowacje.

IAR / Karol Tokarczyk/ gaj