Do kiedy pracodawca musi dostarczyć PIT-11 za 2020 rok?

Podatnicy VAT dokonujący transakcji, dla których ustanowiona jest odpowiedzialność solidarna, mogą ją ograniczyć stosując tzw.kaucję gwarancyjną. Ze względu na zmianę przepisów ustawy o podatku VAT, jeżeli podmioty te do końca stycznia nie złożą odpowiednich upoważnień, kaucja przestanie obowiązywać, a one zostaną usunięte z wykazu podmiotów zaufanych, do których odpowiedzialności solidarnej nie stosuje się.
Źródło: YAY foto
Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2017 r. przepisami VAT, podmiot dokonujący dostawy towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy, który spełnia łącznie następujące warunki:
- może złożyć w urzędzie skarbowym kaucję gwarancyjną stanowiącą zabezpieczenie zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę. Pod warunkiem, że kaucja będzie właściwej wysokości a podatnik będzie wymieniony w wykazie podmiotów zaufanych – czyli posiadających kaucję gwarancyjną – nabywca towarów nie jest obciążony odpowiedzialnością solidarną.
Dotychczas nie stosowano warunku nr 4 dotyczącego upoważnienia banku, które stało się elementem obowiązkowym, przyspieszającym w razie postępowania kontrolnego, prawo do sprawdzenia przepływów pieniężnych podmiotu w banku, który realizuje jego płatności.
Zgodnie z przepisami przejściowymi, podmioty, które przed dniem 1 stycznia 2017 r. zostały wpisane do wykazu wskazującego na posiadanie opłaconej kaucji gwarancyjnej, są obowiązane w terminie do dnia 31 stycznia 2017 r., do spełnienia wymogu złożenia oświadczenia o upoważnienia banku lub SKOK pod rygorem usunięcia w dniu 1 lutego 2017 r. przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego z tego wykazu.
Natomiast podmioty, które przed dniem 1 stycznia 2017 r. zostały wpisane do wykazu, a które w dniu 1 stycznia 2017 r. nie spełniają wymogów, o których mowa w art. 105b ust. 1 pkt 2 i 3 (warunek odpowiednich koncesji oraz braku postępowania restrukturyzacyjnego) właściwy naczelnik urzędu skarbowego usuwa z wykazu.
Piotr Szulczewski, VAT.pl