Odpis 1 procenta na naukę prawdopodobnie w 2014 roku

03.04.2013 10:00 (aktualizacja: )

Prawdopodobnie w przyszłym roku będzie można odpisać 1 procent od podatku CIT na jednostki naukowe. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka powiedziała na antenie radiowej Trójki, że projekt ma pozytywną rekomendację ministerstwa finansów.

Szefowa resortu nauki zaznaczyła, że firmy mogłyby przekazywać odpis podatkowy na cele statutowe poszczególnych jednostek naukowych. A więc na projekty naukowe, edukacyjne, a nawet na to, by podwyższyć stypendia doktorantom czy płace młodym naukowcom - zaznaczyła Barbara Kudrycka.

Zapraszamy na bezpłatne dyżury podatkowe. Kolejne konsultacje już 4-5 kwietnia

Wśród proponowanych zmian w ustawie - Prawo o szkolnictwie wyższym znajduje się również propozycja tworzenia bazy prac dyplomowych. W ocenie Barbary Kudryckiej, takie rozwiązanie umożliwiłoby sprawniejsze zwalczanie problemu plagiatu. Minister nauki zaznacza jednak, że znowelizowana ustawa może nie wejść w życie w pierwotnym terminie - czyli 1 października tego roku.

Może dlatego, że dostaliśmy dosyć dużo uwag do tych założeń w ramach konsultacji społecznych i międzyresortowych, być może ta ustawa wejdzie w życie trochę później - zaznaczyła minister nauki.

Barbara Kudrycka powiedziała, że system bazy prac dyplomowych mógłby działać na szeroką skalę najpóźniej od 2015 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Trójka/kd/buich