Pobierz e-pity 2019

Odliczenie VAT od powypadkowej naprawy auta

30.10.2014 09:00 (aktualizacja: )

Odliczenie VAT od powypadkowej naprawy auta

Posiadanie samochodu firmowego daje wiele korzyści - jedną z nich jest generowanie kosztów, które pozwalają obniżyć podstawę opodatkowania, inną - możliwość odliczenia VAT od niektórych wydatków z nim związanych. Pojazd w firmie ma też swoje wady - statystki pokazują niestety, że najwięcej wypadków ma miejsce właśnie na drogach. Co dzieje się w sytuacji, gdy przedsiębiorca był uczestnikiem kolizji drogowej? Czy ma on prawo odliczyć VAT od powypadkowej naprawy auta?

Wydatki związane z powypadkową naprawą samochodu firmowego są niewątpliwe kosztami działalności gospodarczej. Przedsiębiorca ma zatem prawo do odliczenia podatku VAT od naprawy samochodu. Odliczenie VAT będzie jednak uzależnione od tego, czy przedsiębiorca ma prawo do odliczenia 50 czy 100 procent wartości podatku.

Powypadkowa naprawa auta - odliczenie VAT
Źródło: Thinkstock


Zasady odliczenia VAT od samochodu firmowego w 2014 roku

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 kwietnia 2014 roku,w kwestii odliczenia podatku VAT przedsiębiorca, który posiada samochód firmowy, ma prawo od odliczenia połowy lub pełnej wartości VAT-u od poniesionych kosztów, w zależności od tego, czy samochód jest wykorzystywany wyłącznie do celów biznesowych, czy również na cele prywatne. Podatnicy, którzy zdecydowali się na pełne odliczenie VAT są zobowiązani do spełnienia warunków formalnych: złożenia deklaracji VAT-26 i prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

W związku z powyższym, podatnik ma prawo odliczyć VAT od powypadkowej naprawy auta firmowego. Kwestia tego, czy właściciel jest ograniczony limitem 50-procentowego odliczenia, czy ma prawo do odliczenia 100% wartości podatku.


Odliczysz wyłącznie 50% VAT-u

50% VAT mają prawo odliczyć podatnicy, którzy wykorzystują samochód firmowy w tzw. systemie mieszanym, czyli zarówno na cele biznesowe, jak i prywatne. Ta metoda nie niesie za sobą większych obowiązków formalnych. Na podstawie faktury wystawionej na przedsiębiorcę, ma on prawo odliczyć wyłącznie połowę wartości podatku w związku z naprawą uszkodzonego w kolizji pojazdu.

Odliczysz 100% VAT-u

100% VAT ma prawo odliczyć przedsiębiorca, który wykorzystuje samochód firmowy wyłącznie na cele biznesowe - tzn. dokonał zgłoszenia pojazdu do US i prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu. W takim wypadku właściciel firmy odliczy całą wartość VAT, która wynika z faktury za powypadkową naprawę auta.

Ważne! W przypadku odliczenia VAT od powypadkowej naprawy auta firmowego nie ma znaczenia, czy właściciel opłacił dobrowolne ubezpieczenie AC samochodu firmowego.

Potwierdzeniem powyższego stwierdzenia jest wyrok NSA z 10 lutego 2011 r. (syg. akt I FSK 386/10) oraz interpretacja indywidualna z dnia 8 lipca 2011 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPP2/443-351/09/11-S/AK). W obu przypadkach przedstawiono stanowisko, zgodnie z którym przedsiębiorca miał prawo do odliczenia podatku VAT od powypadkowej naprawy samochodu firmowego.

Zespół wfirma.pl