Pobierz e-pity 2019

Od września nowe deklaracje od spadków i darowizn

Iwona Maczalska 21.05.2014 10:00 (aktualizacja: )

Ministerstwo Finansów przygotowuje kolejne, nowe wzory deklaracji podatkowych. Po projekcie zmian w deklaracjach PCC przeszedł czas na zmiany w deklaracjach od spadków i darowizn.

Już od września nowe deklaracje PCC

8 maja Minister Finansów wydał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie zeznania podatkowego składanego przez podatników podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z rozporządzeniem zmianie ulegnie:

Bezpłatne porady PIT.pl

Dostałeś spadek bądź darowiznę,
założyłeś działalność gospodarczą i masz problem z podatkami a może nie wiesz jak rozliczyć składki ZUS? Zadaj pytanie i uzyskaj bezpłatną
odpowiedź doradcy.

  1. Deklaracja SD-3 – zeznanie podatkowe o nabyciu przeczy lub praw majątkowych,
  2. Informacja SD-3/A – o pozostałych podatnikach.

Rozporządzenie zmieniające związane jest z wprowadzeniem od 1 września systemu e-Podatnik i ma na celu umożliwienie składania powyższych deklaracji drogą elektroniczną. Obecnie za pomocą środków komunikacji elektronicznej złożyć można jedynie deklarację SD-3, SD-Z2 i SD-2. Brak możliwości elektronicznego złożenia informacji SD-3A jest niejednokrotnie problematyczne w przypadku nabycia udziałów we współwłasności rzeczy lub prawie majątkowym przez kilku podatników.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 września.

Przypomnijmy, że 1 września ma wejść w życie również projekt rozporządzenia w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych, na mocy którego zmianie ulegnie deklaracja PCC-3 oraz informacja PCC-3/A.

Iwona Maczalska,
PIT.pl