Od dziś można składać wnioski o przyznanie emerytury w obniżonym wieku emerytalnym

Iwona Maczalska 31.08.2017 10:00 (aktualizacja: )

Od dziś można składać wnioski o przyznanie emerytury w obniżonym wieku emerytalnym

2017-09-01

Od 1 września 2017 roku możliwe jest składanie wniosków o przyznanie emerytury. Dotyczy to prawie 330 tys. osób, które od 1 października będą miały skończone 60 lub 65 lat, i będą mogły ubiegać się o wypłatę emerytury w obniżonym wieku emerytalnym.

Wnioski o przyznanie emerytury od 1 września 2017
Źródło: YAY foto

Decyzja o przejściu na emeryturę w świetle nowych zasad (w obniżonym wieku emerytalnym: 65 lat mężczyźni i 60 lat kobiety) bywa niejednokrotnie bardzo problematyczna. Aby rozwiać swoje wątpliwości każdy przyszły emeryt przed podjęciem decyzji ma prawo skorzystać z usług doradców emerytalnych, działających w ZUS od lipca 2017 roku. Rzesza 565 doradców, którzy aktualnie stacjonują w różnych oddziałach ZUS w całej Polsce udzielą informacji dotyczących samego przechodzenia na emeryturę oraz tego, w jaki sposób zmieni się wysokość emerytury, jeżeli uprawnieni do niej będą pracować jeszcze przez kilka miesięcy lub lat. Co wiecej doradca na podstawie podanego przez klienta planowanego momentu zaprzestania działalności zawodowej, obliczą prognozowaną wysokość przysługującej emerytury.

Warto pamiętać, że prawo do wnioskowania o przyznanie emerytury w obniżonym wieku emerytalnym przysługuje osobom, które od 1 października będą miały skończone 60 (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni).

Iwona Maczalska, PIT.pl