Od 2016 księgi podatkowe i dowody księgowe tylko w standardzie XML

Iwona Maczalska 28.04.2014 09:00 (aktualizacja: )

Iwona MaczalskaOd 2016 roku organy kontroli podatkowych łatwiej i efektywniej skontrolują księgi podatkowe oraz dowody księgowe. Wszystko za sprawą nowych rozwiązań jakie w 2016 roku chce wprowadzić Minister Finansów.

Podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się we wtorek 15 kwietnia Minister Finansów Mateusz Szczurek przedstawił szereg zmian podatkowych, jakie mają wejść w życie już w 2016 roku. Wśród kluczowych zmian jest informatyzacja kontroli ksiąg podatkowych.

Planowana informatyzacja ma odbywać się poprzez wprowadzenie do systemów księgowych nowej funkcjonalności polegającej na możliwości edycji ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych w oparciu o powszechnie stosowany w komunikacji elektronicznej standard XML. Przy czym standard XML służy przekazywaniu danych w strukturalny sposób, a więc taki, który umożliwi przy wykorzystaniu odpowiednich algorytmów matematycznych automatyczne wyodrębnienie kluczowych danych merytorycznych.

Co więcej wszystkie przekazywane do organu kontroli podatkowej dokumenty mają odbywać się za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na elektronicznym nośniku danych.

Zmiana służyć ma usprawnieniu działalności kontroli organów podatkowych, które obecnie mają duży problem z analizą dokumentów podsyłanych przez podatników m.in. w formacie PDF, bowiem format ten nadaje się wyłącznie do wydrukowania co utrudnia jego analizę.

Zdaniem Ministra Finansów takie rozwiązanie przyczyni się do poprawy wzajemnej komunikacji pomiędzy podatnikami a organami kontroli podatkowej.

Iwona Maczalska,

PIT.pl