Pobierz e-pity 2020

Od 1 maja pracownice w ciąży więcej czasu spędzą przed komputerem

Iwona Maczalska 26.04.2017 09:00 (aktualizacja: )

Od 1 maja pracownice w ciąży więcej czasu spędzą przed komputerem

1 maja 2017 roku wejdą w życie zmiany przepisów regulujących prawa kobiet w ciąży i karmiących piersią przy wykonywaniu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych. Likwidacji uległ m.in. zapis skracający pracę kobiet w ciąży przy monitorach ekranowych do 4 godzin.


Od 1 maja pracownice w ciąży więcej czasu spędzą przed komputerem
Źródło: YAY foto

Zmiana przepisów wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017 roku w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią (Dz.U. 2017 poz. 796), które zacznie obowiązywać z dniem 1 maja 2017 roku.

Zmiany w prawach pracownic w ciąży pracujących przed komputerem

Kluczową zmianą jest likwidacja dotychczasowego przepisu skracającego dopuszczalny czas pracy kobiet w ciąży przy monitorach ekranowych do 4 godzi na dobę.

W myśl nowych przepisów pracownica w ciąży będzie mogła wykonywać obowiązki pracownicze przy monitorze ekranowym, o łącznym czasie przekraczającym 8 godzin, przy czym czas pracy spędzony na obsłudze monitora ekranowego nie będzie mógł jednorazowo przekroczyć 50 minut. Po tym czasie kobiecie w ciąży przysługiwać będzie 10-minutowa przerwa, która będzie wliczana do czasu pracy.

Kobiety w ciąży pracujące w pozycji stojącej

Zmiany dotkną również kobiet w ciąży, które ze względu na charakter pracy muszą wykonywać swoje obowiązki w pozycji stojącej. Bez mian pozostanie przepis ograniczający maksymalny czas pracy w pozycji stojącej kobiet w ciąży do maksymalnie 3 godzin w czasie zmiany roboczej. Zostanie on jednak doprecyzowany – czas pracy spędzony w pozycji stojącej nie będzie mógł jednorazowo przekraczać 15 minut. Po tym czasie pracownicy w ciąży przysługiwać będzie 15-minutowa przerwa w pracy.

Podnoszenie ciężarów: kobiety w ciąży i karmiące piersią

Kolejna zmiana związana jest z kwestią podnoszenia ciężkich przedmiotów. Kobiety w ciąży będą mogły ręcznie podnosić i przenosić przedmioty o masie nieprzekraczającej 3 kg. W przypadku kobiet karmiących piersią limit ten wynosić będzie 6 kg przy pracy stałej i 10 kg przy pracy dorywczej.

Iwona Maczalska, VAT.pl