Pobierz e-pity 2019

Obejścia prawa jednak nie będzie? Krytykowana klauzula usunięta z projektu zmian prawa

Piotr Szulczewski 07.05.2015 09:00 (aktualizacja: )

Nowelizacja ordynacji podatkowej nie będzie regulowała zasad jednostronnego ustalania przez organy podatkowe, czy działanie stanowi próbę obejścia prawa, czy też jest dopuszczalne i nie służy nadużyciom i wykorzystaniu przepisów.

Obejścia prawa jednak nie będzie? Krytykowana klauzula usunięta z projektu zmian prawa

Źródło: East News

Proponowana do tej pory zmiana zapisów ustawy – Ordynacja podatkowa zakładała m.in. wprowadzenie tzw. klauzuli obejścia prawa podatkowego, która miała za zadanie sankcjonowanie legalnych działań biznesowych podejmowanych w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. Klauzula miała ograniczać czynności, które zdaniem organu skarbowego, podejmowane byłyby zgodnie z literą prawa, jednak wbrew jednostronnemu rozumieniu przepisów przez organy państwa.

Nowelizacja zakładała również ograniczenie prawa do uzyskiwania interpretacji indywidualnych przepisów prawa podatkowego.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie rezygnuje z działań mających klauzulę wprowadzić do systemu prawnego RP. Usunięcie całego działu poświęconemu tej sprawie z projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej ma za zadanie odsunąć w czasie te prace. Klauzula stać ma się przedmiotem dodatkowych analiz, a projekt nowelizacji przekazany ma być w terminie późniejszym.

Piotr Szulczewski, PIT.pl