O konieczności dokonania korekty JPK_VAT MF poinformuje poprzez wiadomość e-mail

14.03.2018 09:00 (aktualizacja: )

Za pomocą narzędzia ANALIZATOR_JPK Ministerstwo Finansów kompleksowo sprawdza faktury wysłane za pośrednictwem plików JPK_VAT. W przypadku wystąpienia nieprawidłowości przedsiębiorcy otrzymają e-maila z prośbą o wyjaśnienie bądź dokonanie korekty.

O konieczności dokonania krekty JPK_VAT MF poinformuję poprzez wiadomość e-mail
O konieczności dokonania krekty JPK_VAT MF poinformuję poprzez wiadomość e-mail / YAY foto

Analiza wykazała, jakie problemy najczęściej pojawiały się podczas składania przez przedsiębiorców JPK_VAT za styczeń 2018 r.

Chodzi o:

  • uwzględnianie w JPK_VAT zakupu faktur VAT wystawionych przez podmioty, które nie są czynnymi podatnikami VAT,
  • rozbieżności co do kwot transakcji wykazanych przez podatników i ich kontrahentów,
  • nieskładanie JPK_VAT przez podmioty, które mają taki obowiązek.

E-mailowe powiadomienia dla podatników

W najbliższym czasie podatnicy, u których stwierdzono takie przypadki, otrzymają e-maile z adresu dppt.automat@mf.gov.pl (podpisane „Ministerstwo Finansów"). Będą one zawierać prośbę o sprawdzenie JPK_VAT, a w przypadku stwierdzenia błędów – skorygowanie złożonej deklaracji VAT lub/i pliku JPK_VAT. Pytania i wątpliwości prosimy kierować bezpośrednio do swoich urzędów skarbowych.

Uwaga: e-maile nie będą zawierać żadnych wezwań do zapłaty podatku, odnośników zewnętrznych (linków) ani załączników w formie plików.

Przedsiębiorcy, którzy nie zgłosili w urzędzie skarbowym lub nie podali w przesłanym JPK_VAT swojego adresu e-mail, otrzymają powiadomienia pisemne lub SMS.

Przypominamy, że aby otrzymywać od administracji skarbowej e-maile, które dają możliwość korekty JPK_VAT bez konsekwencji, należy wypełniać i aktualizować pole >Adres e-mail< w JPK_VAT.

Źródło: finanse.mf.gov.pl