Nowe uproszczone zaświadczenia A1 dla pracujących za granicą

Katarzyna Sudaj

Dziś w nocy ZUS usunie z Platformy Usług Elektronicznych (PUE) robocze wersje wniosków o zaświadczenie A1, czyli potwierdzenie, że osoba delegowana do pracy za granicą jest ubezpieczona w Polsce. 30 września ZUS udostępni kreator, który krok po kroku pomoże poprawnie wypełnić i złożyć nowy uproszczony wniosek o A1.

Nowe uproszczone zaświadczenia A1 dla pracujących za granicą
Źródło: shutterstock.com

Wnioski wypełnione, ale nie wysłane zostaną usunięte z PUE ZUS

Tylko dziś, we wtorek 29 września 2020 roku, do godz. 22:00 można jeszcze wysłać elektronicznie wnioski utworzone na dotychczasowych formularzach A1. Po godz. 22:00 ZUS rozpocznie usuwanie z profili płatników ZUS wersji roboczych, czyli wniosków, które zostały wypełnione ale nie wysłane do ZUS (wnioski, które mają status dokumentu roboczego bądź znajdują się w zakładce [Zlecenia]). 

Od środy 30 września nowe wersje wniosków o zaświadczenie A1

Już po północy, 30 września 2020 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępni nowe wersje tych wniosków. Będą one jeszcze prostsze, a system podpowie, który wniosek wybrać i jak go wypełnić – zapewnia ZUS. Klient będzie odpowiadał na pytania a system na tej podstawie wybierze odpowiedni wniosek.

A1 - Zaświadczenie o ustawodawstwie dotyczącym zabezpieczenia społecznego mającym zastosowanie do osoby uprawnionej

Kreator będzie podpowiadał jak krok po kroku wypełnić wniosek. Wnioskodawca będzie musiał tylko podać wszystkie dane, a wówczas system stworzy komplet dokumentów - wniosek o wydanie zaświadczenia A1 wraz z wymaganymi załącznikami.

W pierwszej kolejności klienci ZUS będą mogli korzystać z kreatora do wniosków o wydanie zaświadczenia A1 w sytuacji:

  • delegowania pracownika do innego państwa członkowskiego UE, EOG lub Szwajcarii,
  • czasowego przeniesienia wykonywania działalności na własny rachunek do innego państwa członkowskiego UE, EOG lub Szwajcarii,
  • wykonywania pracy najemnej lub działalności na własny rachunek, w kilku państwach członkowskich UE, EOG lub Szwajcarii.

Jak uzyskać zaświadczenie A1? – poradnik ZUS

ZUS