Fiskus bierze pod lupę firmy kryptowalutowe. Czy będą uciekać za granicę?

Wspólnicy i udziałowcy mają na walnym zgromadzeniu podjąć decyzję w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego jednostki. Większość głosów nie musi być jednak osiągnięta, a tym samym jednostka może nie zatwierdzić sprawozdania. Jak w takim przypadku powinien postąpić zarząd – czy niezatwierdzone sprawozdanie powinno zostać przekazane do KRS i organu skarbowego?
Celem zatwierdzenia sprawozdania finansowego jest stwierdzenie przez zgromadzenie wspólników, że sprawy finansowe spółki, w roku obrotowym, którego dotyczy sprawozdanie finansowe, były prowadzone zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Tym niemniej niezatwierdzenie sprawozdania nie rodzi konsekwencji prawnych.
Dopóki sprawozdanie finansowe nie zostanie zatwierdzone, nie jest natomiast możliwe dokonanie podziału zysku lub pokrycia wyniku finansowego, a tym samym – nie dojdzie do wypłat dywidendy za dany rok. W interesie wspólników powinno być zatem doprowadzenie do zatwierdzenia sprawozdania. Z różnych przyczyn (głównie biznesowych) część udziałowców nie musi być zainteresowana szybkim podziałem zysku.
Gdy sprawozdanie finansowe nie zostało zatwierdzone w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego, to pomimo niespełnienia warunku podziału zysku lub pokrycia straty, należy je złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po ostatecznym terminie przewidzianym na zatwierdzenie.
Późniejsze zatwierdzenie sprawozdania (na osobnym zgromadzeniu wspólników) powoduje aktualizację obowiązku – a zatem ponownie należy dokonać wszelkich obowiązków zgłoszeniowych, w tym badania (o ile jest ono obowiązkowe).
O ile kara nie jest stosowana w przypadku niezatwierdzenia sprawozdania finansowego, to karze podlega natomiast niezłożenie sprawozdania (również niezatwierdzonego) w rejestrze, a także w organie skarbowym. W efekcie osoby odpowiedzialne w jednostce za politykę finansową powinny dopilnować terminu zgłoszenia nawet w przypadku, gdy zgromadzenie wspólników nie podejmie decyzji w sprawie zatwierdzenia sprawozdania.
Piotr Szulczewski, VAT.pl
Czytaj więcej: