W 2024 r. dwie podwyżki minimalnego wynagrodzenia. Najniższe pensje przekroczą 4200 zł

Do 22 maja 2023 r. prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, liniowo lub rozliczający się ryczałtowo muszą rozliczyć roczną składkę zdrowotną. Skąd w rozliczeniach pojawiają się nadpłaty lub niedopłaty? – wyjaśniamy
Płatnicy otrzymują aktualnie informacje o wysokości składki zdrowotnej z biur rachunkowych. Niektórzy z niepokojem pytają, dlaczego muszą dopłacać do rozliczenia z ZUS, przecież co miesiąc płacili składki, które wskazywały księgowego. Przyczyn dopłat może być kilka i nie zawiniło tu ani biuro rachunkowe, ani księgowa.
Dopłaty do składki zdrowotnej wystąpią w sytuacji kiedy, płatnik:
W rocznych rozliczeniach składki zdrowotnej zdarzają się też groszowe dopłaty albo zwroty. Występują one najczęściej u osób rozliczających dochód na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. Różnica wynika po prostu z zaokrągleń składek w algorytmie zastosowanym przez ZUS.
Źródło: Shutterstock
Płatnicy, którzy otrzymują informacje, o zwrotach zastanawiają się jak to możliwe, skoro płacili w ciągu roku składki wskazywane przez biura rachunkowe. Duże zwroty występują u przedsiębiorców, którzy w trakcie 2022 roku mieli wahania w uzyskiwanych co miesiąc dochodach. Za każdy miesiąc, nawet taki, który przyniósł stratę, przedsiębiorcy musieli zapłacić przynajmniej składkę minimalną równą 270,90 zł.
Kiedy okazuje się, że składka minimalna była nadpłacona, przysługuje jej zwrot.
Wniosek RZS-R o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2022 r. - PIT.pl
Zwroty otrzymują też Ci przedsiębiorcy, którzy byli opodatkowani na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego i osiągnęli przychody niższe niż w 2021 roku.