Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2020
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2020

Nie będzie podwyżek zasiłków rodzinnych w 2017 roku

Iwona Maczalska 09.05.2017 09:00 (aktualizacja: )

2017-05-10

Ministerstwo Finansów wycofało się z planów podniesienia kwot zasiłków rodzinnych w listopadzie bieżącego roku. Na niezmienionym poziomie pozostać ma również próg dochodowy uprawniający do pobierania zasiłków.

Nie będzie podwyżek zasiłków rodzinnych w 2017 roku
Źródło: YAY foto

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej 27 kwietnia skierowało do konsultacji społecznych projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin. Wśród zaplanowanych w projekcie zmian znajduje się przepis, który odwołuje planowaną na listopad br. podwyżkę zasiłków rodzinnych oraz podwyżkę progu dochodowego uprawniającego do pobierania zasiłków.

W uzasadnieniu projektu można znaleźć informacje mówiące, że ostatnia weryfikacja kwot progów dochodowych i świadczeń rodzinnych przeprowadzona została w roku 2015. Dotyczyła ona około dwóch milionów świadczeniobiorców, których przeciętna wysokość świadczeń rodzinnych wynosiła 157 zł. Zakładała ona wzrost progu dochodowego uprawniającego do świadczeń rodzinnych oraz wzrost zasiłków rodzinnych w listopadzie 2017 r. o ok. 5-7 zł.

Zdaniem resortu rodziny ,,wzrost ten trudno uznać za istotny z punktu widzenia budżetu domowego, natomiast stanowi bardzo istotne obciążenie dla budżetu państwa. Dlatego też proponuje się rezygnację z planowanego na listopad 2017 r. trzeciego etapu weryfikacji”.

Powyższe zmiany stanowią konsekwencję wprowadzenia w kwietniu 2016 roku programu Rodzina 500+.

Iwona Maczalska, PIT.pl