Ministerstwo pyta przedsiębiorców, jak skutecznie walczyć z zatorami płatniczymi

20.04.2018 11:00 (aktualizacja: )

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii chce skuteczniejszej walki z zatorami płatniczymi. Chodzi o opóźnienia płatności za wykonane usługi lub dostarczone towary. Resort rozpoczyna konsultacje z przedsiębiorcami. Propozycje i komentarze można odesłać na adres mailowy.

Ministerstwo pyta przedsiębiorców, jak skutecznie walczyć z zatorami płatniczymi

Ministerstwo pyta przedsiębiorców, jak skutecznie walczyć z zatorami płatniczymi / YAY foto

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii chce skuteczniejszej walki z zatorami płatniczymi. Chodzi o opóźnienia płatności za wykonane usługi lub dostarczone towary. Resort rozpoczyna konsultacje z przedsiębiorcami.

Dziś na stronie internetowej ministerstwa opublikowano Zieloną Księgę z propozycjami rozwiązania problemu, z którym jak się szacuje zetknęło się nawet 90 procent przedsiębiorstw.

<< Kasy fiskalne online – od października rewolucja w raportach sprzedaży konsumenckiej >>

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała ostatnio, że chodzi między innymi skuteczne ograniczanie wydłużania terminów umownych i skłanianie kontrahentów do zapłat w terminie. Czy w ramach walki z zatorami płatniczymi wprowadzać szczególne rozwiązania prawne dla małych i średnich przedsiębiorstw, oraz czy karać - a jeśli tak to jak - firmy, które notorycznie nadużywają swojej przewagi ekonomicznej i generują duże zatory płatnicze .

Z badań przytaczanych przez resort wynika, że z powodu występowania zatorów płatniczych co czwarte przedsiębiorstwo nie może na czas regulować zobowiązań oraz ogranicza inwestycje, co dziesiąte ma problemy z wprowadzeniem produktu na rynek, a 7,5 procent firm ogranicza zatrudnienie lub zmniejsza pensje pracownikom.

Propozycje, komentarze w w sprawie rozwiązania rozładowania zatorów płatniczych można kierować pod adres [email protected]

Konsultacje potrwają 30 dni.

IAR K.P. /to/