Minister rodziny i pracy o pieniądzach na dziecko i wieku emerytalnym

27.11.2015 10:00 (aktualizacja: )

1 kwietnia przyszłego roku władze uruchomią wypłatę 500 złotych na drugie i kolejne dziecko. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała w radiowej Trójce, że pieniądze otrzymają wszystkie rodziny niezależnie od dochodu.

Minister rodziny i pracy o pieniądzach na dziecko i wieku emerytalnym

Źródło: FORUM

Podkreśliła, że obecnie przygotowywane są rozwiązania prawne, które umożliwią wypłatę. Elżbieta Rafalska podkreśliła, że wiadomo już, że tylko wypłata na pierwsze dziecko uzależniona będzie od dochodów rodziny. W przypadku kolejnych dzieci rodzice nie muszą ich ujawniać.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej dodała, że pieniądze będą wypłacane prawdopodobnie na konto. Resort na obecnym etapie odrzuca możliwość wypłat w innej postaci, na przykład, talonów.

W jakim wieku na emeryturę?

Elżbieta Rafalska poinformowała, że kwestia ewentualnego uzależnienia wieku emerytalnego od stażu pracy zostanie omówiona z przedstawicielami związków zawodowych. Politycy PiS podczas kampanii wyborczej obiecywali obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Minister dodaje, że kryterium stażu pracy może być niekorzystne dla kobiet ponieważ przebywają na urlopach wychowawczych i nie mają dużego stażu pracy.

Minister Rafalska powiedziała w radiowej Trójce, że obniżenie wieku emerytalnego to inicjatywa prezydenta, którą rząd popiera. Obecnie wiek emerytalny jest stopniowo wydłużany. Panowie w 2020 roku, a panie w 2040 mają już pracować do 67 roku życia.

Źrodło: Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/ Trójka/pp/buch

Informacyjna Agencja Radiowa IAR