Milion PITów przez Internet?

Ministerstwo Finansów rozpoczyna dziś akcję „Kiedy wpadnie pierwszy milion?” zachęcającą do wspólnego medialnego odliczania „do miliona” liczby złożonych deklaracji PIT przez Internet. Dotychczas podatnicy przysłali rekordową liczbę 670 tys. zeznań za 2010 r. To już ponad dwukrotnie więcej niż rok temu. MF będzie codziennie informować o liczbie złożonych zeznań czekając aż „wpadnie pierwszy milion”. Do końca okresu rozliczeniowego zostało już niewiele czasu. W tym roku zeznanie roczne możemy składać do 2 maja. Zachęcamy do zrobienia tego przez Internet.

Podatnicy złożyli w tym roku już 670 tys. zeznań PIT36, 36L, 37, 38 i 39 przez Internet. To ponad dwa razy więcej niż w 2010 r. i osiem razy tyle co w 2009 r. (wówczas wpłynęło odpowiednio 324 tys. oraz 86 tys. tych zeznań). Jednak jest szansa, że liczba przesłanych deklaracji PIT za zeszły rok przez Internet przekroczy milion, bo do systemu e-Deklaracje wciąż wpływają nowe zeznania od podatników rozliczających się w ostatnich dniach.

>>> pobierz bezpłatny program i rozlicz się on-line <<<

Taka liczba zeznań to efekt prowadzonej od kilku lat przez resort finansów kampanii promującej rozliczanie się on-line z urzędem skarbowym – uważa zastępca dyrektora Biura Ministra w MF Szymon Milczanowski. – W tym roku w ramach akcji Szybki PIT utworzyliśmy kanał Ministerstwa Finansów na portalu YouTube i profil na Facebook’u, gdzie w formie atrakcyjnych spotów wyjaśnialiśmy podatnikom, że warto złożyć zeznanie przez Internet – dodaje. Przygotowane przez MF filmy są obecne też w telewizji i na stronie www.szybkipit.pl. Spoty znalazły uznanie nie tylko w oczach internautów, ale także fachowców od reklamy – „Współmałżonek” zdobył nagrodę w prestiżowym konkursie Klubu Twórców Reklamy.pobierz bezpłatny program i rozlicz się on-line

Elektroniczne PIT-y bez podpisu kwalifikowanego najchętniej przesyłają ludzie młodzi: co czwarta osoba jest w wieku 21-30 lat, a blisko jedna trzecia ma od 31 do 40 lat. Spory odsetek to jednak osoby w średnim wieku i starsze – podatnicy pomiędzy 41-50 oraz 51-60 rokiem życia stanowią po ok. 17 proc. ogółu wszystkich rozliczających się przez Internet, a blisko 7,5 proc. ogółu zeznań przesłały osoby w wieku 61-70 lat.

Jak dotychczas najwięcej deklaracji PIT wysłanych przez Internet bez podpisu elektronicznego wpłynęło w województwie mazowieckim, śląskim i małopolskim (odpowiednio 100 tys., 77 tys. i 64 tys. zeznań, czyli 16, 12 i 10 proc. ogółu przesłanych). Wśród miast przewodzą Warszawa (65 tys. PIT-ów, 8 proc. ogółu), Kraków (31 tys., 3,8 proc.) oraz Łódź (21 tys., 2,5 proc.).

***

Na stronie systemu e-Deklaracje www.e-deklaracje.gov.pl oraz na specjalnej stronie akcji informacyjnej MF www.szybkipit.pl pobrać można intuicyjną aplikację e-Deklaracje Desktop lub interaktywne formularze podatkowe oraz instrukcję ich wypełniania i przesłania. Jak to zrobić przez Internet, dowiesz się też odwiedzając kanał Ministerstwa Finansów na portalu YouTube, gdzie zamieszczone są filmy instruktażowe lub odwiedzając profil www.facebook.com/Szybki.PIT.

Źrodło: Min. Fin.