Miejsce na namiot, pokój dla turysty z 8% VAT lub ze zwolnieniem z podatku VAT

Piotr Szulczewski 03.08.2015 10:00 (aktualizacja: )

Miejsce na namiot lub pokój dla turysty z 8% VAT lub ze zwolnieniem z podatku VAT

Standardowo stawką podatku, jaką podatnik musi naliczyć, pobierając opłatę za nocleg od nocującego u niego turysty, jest stawka 8% VAT. Możliwe jest jednak zwolnienie z tego podatku, jeżeli sprzedaż usługi odbywa się w ramach zwolnienia z tytułu niewielkiego obrotu w danym roku.

Podatek VAT płacić należy niezależnie od tego, czy podatnik dokona rejestracji jako przedsiębiorca, czy też rozlicza on najem prywatnie, jako wynajmujący pokoje turystom rolnik lub właściciel nieruchomości (domu, lokalu itp.).

palma

Źródło: East News

Stawka 8% VAT dotyczy usług związanych z zakwaterowaniem (poz. 163 zał. Nr 3 do ustawy o VAT). Wśród usług tych rozporządzenie o PKWiU wymienia:

  • usługi w zakresie noclegów i usług towarzyszących świadczone przez hotele, motele, pensjonaty, centra odnowy biologicznej i inne obiekty hotelowe,
  • usługi świadczone przez schroniska młodzieżowe oraz chaty lub domki,
  • usługi świadczone przez domy letniskowe, do których goście posiadają prawo wspólnego użytkowania przez określony okres każdego roku,
  • usługi świadczone przez pola namiotowe i pola kempingowe, włączając pola dla pojazdów kempingowych,
  • tymczasowe lub długoterminowe zakwaterowanie w domach studenckich, internatach i bursach szkolnych, hotelach pracowniczych, blokach mieszkalnych.

W przypadku łączenia usług i oferowania świadczenia kompleksowego, co do zasady gdy zasadniczym elementem świadczenia jest usługa noclegowa, możliwe jest opodatkowanie niższą stawką również świadczenia dodatkowego. O takim celu można mówić np. w związku z usługą noclegu ze śniadaniem. Natomiast kompleks usług (nocleg z basenem, jacuzzi, sauną, bilardem, kieliszkiem powitalnego wina) nie stanowi czynności opodatkowanej w całości stawką preferencyjną (por. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie,  2014.04.03 , IPPP1/443-130/14-2/MPe).

Skorzystaj ze zwolnienia z opodatkowania

Znaczna część drobnych podatników, którzy tylko sezonowo wynajmują turystom pole namiotowe lub pokoje w domu mieszkalnym, korzystać może ze zwolnienia z VAT do wysokości obrotów 150.000 zł. Jeżeli zatem łączna wartość tych obrotów ze wszystkich czynności opodatkowanych VAT w roku podatkowym nie przekroczy tej wartości, to nie ma powodu, by dokonywać rejestracji jako podatnik VAT czynny i płacić VAT według 8% stawki VAT chyba, że podatnik chce odliczać podatek zapłacony np. przy nabyciu lub budowie nieruchomości.

Piotr Szulczewski, VAT.pl