Pobierz e-pity 2020

MF zawiesza podatek od handlu. Będzie nowy projekt ustawy

21.09.2016 09:00 (aktualizacja: )

Po informacji, żeKomisja Europejska wszczęła postępowanie dotyczące podatku od handlu detalicznego, w którym zbada, czy jest on sprzeczny z prawem UE, minister finansów Paweł Szałamacha zapowiedział zawieszenie poboru tego podatku w obecnej formie.

 MF zawiesza podatek od handlu. Będzie nowy projekt

Źródło: FORUM

KE zbada polski podatek handlowy

W poniedziałek Komisja Europejska poinformowała, że zbada wprowadzony przez Polskę z dniem 1 września br. podatek handlowy. Jej zdaniem konstrukcja tego podatku może faworyzować mniejsze sklepy, co jest niedozwolona pomocą publiczną. Po komunikacie o wszczęciu przez KE postępowania wyjaśniającego, ministerstwo finansów opublikowało następującą informację:

Ministerstwo Finansów spodziewało się zajęcia przez KE stanowiska w sprawie podatku już od kilku tygodni. Trwała wymiana korespondencji, otrzymywaliśmy informacje na ten temat od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i naszego przedstawicielstwa w Brukseli.  

MF brało pod uwagę zarówno wariant pozytywny, tj. zaprzestanie postępowania przez KE jak i negatywny. Dlatego MF przygotowało plan działań na tą drugą okoliczność. Plan zostanie zakomunikowany opinii publicznej we wtorek podczas konferencji prasowej.  

 >>> Nowa deklaracja o wysokości podatku od sprzedaży detalicznej PSD <<<

Pobór podatku od handlu zostanie zawieszony

Na wspomnianej konferencji prasowej, która odbyła się wczoraj, minister finansów Paweł Szałamacha zapowiedział, że:

  • resort finansów zawiesi pobór podatku od handlu detalicznego w obecnej formie,
  • przedstawi nowy projekt ustawy o podatku od handlu wielkopowierzchniowego według innej formuły
  • podatek ten będzie wprowadzony 1 stycznia 2017 r. 

Szczegóły nowej formuły wyliczania podatku handlowego w pierwszej kolejności pozna Rada Ministrów, a później dopiero opinia publiczna.

Zdaniem polskiego rządu decyzja KE jest "działaniem na korzyść korporacji ponadnarodowych z pokrzywdzeniem przedsiębiorców" oraz "sukcesem lobbystów, bo KE wsparła ponadnarodowe korporacje, które nie płacą w Polsce podatków".
Jednak formalna procedura wszczęcia postępowania przez KE daje Polsce możliwość składania wyjaśnień dotyczących polskiego podatku od sprzedaży. Jeśli KE będzie "głucha" na argumenty naszego rządu i wyda negatywną decyzję, to Polska zaskrży ją do Trybunału Luksemburskiego. 

 /ks