MF ostrzega przed inwestowaniem w kryptowaluty

14.12.2017 11:00 (aktualizacja: )

Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat, w którym ostrzega przed ryzykiem inwestowania w kryptowaluty. Zdaniem resortu finansów wirtualne waluty, takie jak bitcoin, litecoin czy ether nie są emitowane i gwarantowane przez bank centralny, a więc nie są prawnym środkiem płatniczym.

Uwaga na kryptowaluty

Uwaga na kryptowaluty / YAY foto

Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego uruchomiły kampanię, w której ostrzegają przed ryzykiem inwestowania w kryptowaluty. Na stronie uwazajnakryptowaluty.pl znajdują się m.in. odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz stanowiska polskich i międzynarodowych instytucji finansowych.

Czym są wirtualne „waluty"

Organizatorzy akcji przypominają, że kryptowaluty nie są ani emitowane, ani gwarantowane przez bank centralny. Nie są też prawnym środkiem płatniczym ani walutą, nie mogą być wykorzystane do spłaty zobowiązań podatkowych i nie są powszechnie akceptowane w punktach handlowo-usługowych.

NBP i KNF podkreślają również, że „waluty" wirtualne, używane jako imitacja pieniądza, są tylko cyfrową reprezentacją umownej wartości wśród ich użytkowników. W dodatku nie wiadomo, kto stoi za emisją danej kryptowaluty. Może się na przykład okazać, że inwestor w kryptowalutę uczestniczy w piramidzie finansowej czy nawet w finansowaniu terroryzmu.

Strona www o kryptowalutach

Na stronie uwazajnakryptowaluty.pl (link otwiera okno w innym serwisie) znajdziesz szczegółowe informacje o wirtualnych „walutach", ryzyku inwestycyjnym związanym z nimi, a także pytania i odpowiedzi oraz opinie instytucji finansowych.

Źródło: finanse.mf.gov.pl