Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

MF opublikuje dane podatkowe spółek CIT do końca kwietnia

25.04.2018 11:00 (aktualizacja: )

Dane podatkowe największych firm za lata 2012-2016 zostaną opublikowane przez Ministerstwo Finansów do końca kwietnia. Natomiast dane podatkowe za 2017 r. będą upubliczniane w połowie roku, po weryfikacji przez urzędy skarbowe.

MF opublikuje dane podatkowe spółek CIT do końca kwietnia

MF opublikuje dane podatkowe spółek CIT do końca kwietnia / YAY foto

Zgodnie z komunikatem MF z końca marca, zostaną upublicznione dane podatkowe dużych firm oraz podatkowych grup kapitałowych. Paweł Jurek z biura prasowego MF w rozmowie z PAP potwierdza, że "W pierwszej kolejności zostaną opublikowane dane podatkowe za poprzednie lata podatkowe (2012-2016). Ich publikacja nastąpi do końca kwietnia. Natomiast dane podatkowe za 2017 r. będą upubliczniane po ich wpłynięciu oraz wstępnej weryfikacji przez urzędy skarbowe. Planowany termin ich publikacji to początek lipca 2018 r."

Nowelizacja ustawy o CIT ze stycznia 2018 r. zobowiązuje ministra finansów do publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej danych podatkowych największych przedsiębiorstw (ponad 50 mln euro obrotu rocznego) w ciągu dziewięciu miesięcy po zamknięciu roku podatkowego tych podatników. Według danych PwC w Polsce będzie to dotyczyło ok. 2,5 tys. firm.

Niestety upubliczniane będą niepełne dane, wyłącznie przychód podatkowy, koszt podatkowy, podstawa opodatkowania, podatek zapłacony i efektywna stawka. Nie dadzą one pełnego obrazu i mogą prowadzić do błędnych wniosków. Jako przykład może posłużyć ulga na badania i rozwój (B+R), która obniża efektywnie zapłacony CIT, ale pozwala stworzyć więcej miejsc pracy, większy PIT, większe dochody ZUS i dochody budżetu z VAT – tłumaczył w rozmowie z PAP wicedyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC Marcin Zawadzki.

Dyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC Jan Tokarski uważa, że firmy, które mają niską efektywną stawkę opodatkowania będą chciały wyjaśniać publicznie powód takiej sytuacji. "Nikt nie będzie chciał pozostawić takiej informacji bez komentarza, takich suchych danych" - powiedział.

/ks na podstawie PAP