Kogo skontroluje PIP w 2018 roku?

06.02.2018 10:00 (aktualizacja: )

Państwowa Inspekcja Pracy skontroluje w 2018 roku przede wszystkim umowy cywilnoprawne zawierane z pracownikami w branży budowlanej, gastronomicznej oraz hotelarskiej i w agencjach pracy. Na celowniku inspektorów znajdą się także firmy zatrudniające pracowników sezonowych oraz minimalna stawka godzinowa.

Kontrole PIP 2018

Kontrole PIP 2018 / FORUM

Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek przedstawi dzisiaj na posiedzeniu Sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej program działania PIP na obecny rok.

Jak zapowiadał minister Łyszczek, w 2018 roku Inspekcja planuje przeprowadzić 72 tysiące kontroli. Mają one dotyczyć przede wszystkim zawierania umów cywilnoprawnych w przedsiębiorstwach budowlanych, a także w branży gastronomicznej, hotelarskiej i w agencjach ochrony.
Kontrolowani będą też między innymi przedsiębiorcy zatrudniający pracowników sezonowych. Inspektorzy sprawdzą też, jak realizowane są nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców a także przepisy o minimalnej stawce godzinowej.

Komisja rozpatrzy też informacje Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) /Elżbieta Łukowska/kry