Klienci szturmują oddziały ZUS

06.09.2017 11:00 (aktualizacja: )

Klienci szturmują oddziały ZUS

Już od rana w placówkach ZUS ustawiają się kolejki przyszłych emerytów, którzy chcą złożyć wnioski o emeryturę w obniżonym wieku. Na Dolnym Śląsku dzisiaj średni czas oczekiwania w kolejce wynosi około 15 minut.

Klienci szturmują oddziały ZUS
Źródło: FORUM

W pierwszym dniu przyjmowania wniosków pracownicy mieli pełne ręce roboty. Pierwszy klient pojawił się w granicach godziny 3.00 w Dzierżoniowie, we Wrocławiu ok 5.00. Wszyscy klienci, którzy w piątek przyszli złożyć wnioski emerytalne zostali przyjęci. Najdłużej w kolejce czekali klienci rano, ci, którzy przyszli do ZUS przed godziną 10.00. Po południu kolejka posuwała się szybko, także dlatego, ze zostały uruchomione dodatkowe stanowiska do przyjmowania wniosków.

<< Wiek emerytalny od 1 października 2017 roku >>

– Nasi klienci zupełnie niepotrzebnie tracą czas w kolejce przychodząc rano jeszcze przed otwarciem naszych placówek – mówi Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Tymczasem po południu kolejki są niewielkie – dodaje rzeczniczka.

Piątek był pierwszym dniem składania wniosków w związku z obniżeniem wieku emerytalnego. W całym kraju ZUS obsłużył w sprawach emerytur ponad 64 tys. klientów, o 190 proc. więcej niż średnio dziennie w ubiegłym tygodniu; 23,5 tys. osób składało wnioski po raz pierwszy. Średni czas oczekiwania na usługę wynosił 13 minut.

ODDZIAŁ

Liczba klientów przyjętych 1.09 do godz. 15.00

Średni czas oczekiwania w kolejce

Liczba klientów przyjętych do godz. 10.00

WROCŁAW

2114

11 min.

787

WAŁBRZYCH

1936

2 min.

757

LEGNICA

550

9 min.

1337

RAZEM

4600

7 min.

2881

Źródło: ZUS.pl

1 września ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków od osób, które mogą przejść na emeryturę po wprowadzeniu obniżonego wieku emerytalnego. Na Dolnym Śląsku w trzecim kwartale tego roku do ZUS może wpłynąć dodatkowo 27 161 wniosków o emeryturę. To efekt tego, że od 1 października zostaje przywrócony niższy niż obecnie obowiązujący wiek emerytalny. Dla mężczyzn będzie to 65 lat, dla kobiet 60. Według szacunków Zakładu w całym kraju w ostatnich trzech miesiącach tego roku ok. 331 tys. osób, osiągnie wiek emerytalny. W ciągu dwóch miesięcy doradcy emerytalni na Dolnym Śląsku przyjęli 32 906 klientów a w całym kraju prawie 430 000. Tak duże zainteresowanie sprawiło, że usługa doradcy emerytalnego nadal będzie dostępna dla klientów ZUS. Ponieważ wiele osób ciągle waha się czy złożyć wniosek o emeryturę w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego czy pracować dłużej - doradcy wyjaśniali klientom - potencjalnym emerytom - od czego zależy wysokość emerytury, a dodatkowo wyliczali w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia oraz robili symulację jej wysokości w zależności od czasu zakończenia aktywności zawodowej. Część z osób zadeklarowała chęć pracy dłużej po to żeby wypracować wyższą emeryturę.

Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego są przyjmowane już od 1 września.

Szacowany dodatkowy kwartalny wpływ wniosków związany z ustawą obniżającą wiek emerytalny


Źródło: ZUS.pl

więcej: www.zus.pl

Źródło: Iwona E. Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego