Kasy fiskalne - zmiany 2018

Katarzyna Sudaj 11.01.2018 10:00 (aktualizacja: )

Od 1 stycznia 2018 roku nowe podmioty gospodarcze mają obowiązek stosowania kas rejestrujących, bez względu na wysokość obrotów. Kto musi zainstalować kasę fiskalną w 2018 roku? Nowe rozporządzenie dotyczące zwolnień z obowiązku stosowania kas opublikowano pod koniec 2017 roku.

Kasy fiskalne - zmiany 2018

Kasy fiskalne - zmiany 2018 / YAY foto

 

Kasy online 2019: Paragon przed dokonaniem transakcji i inne zmiany w ewidencjach

Kto musi zainstalować kasę fiskalną w 2018 roku?

Kantory wymiany walut (z wyłączeniem usług świadczonych przez banki i SKOK-i) oraz wesołe miasteczka to przykład podmiotów do końca 2017 roku zwolnionych z prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które od 1 stycznia br. muszą zainstalować kasy. Sprzedaż biletów wstępu do cyrków, parków rozrywki, na dyskoteki i sale taneczne także została objęta obowiązkową ewidencją obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas.

Problem z kantorami internetowymi i doręczaniem paragonu

Lista czynności wymienionych w załączniku do nowego rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 27 listopada 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących nie uległa dużym zmianom w porównaniu do katalogu obowiązującego w 2017 r.

Limit obrotów zwalniających z kasy fiskalnej

Nadal obowiązuje zasada, że po przekroczeniu 20 000 zł obrotu zarówno dla podmiotów kontynuujących, jak i dla rozpoczynających działalność gospodarczą, należy zacząć ewidencjonować sprzedaż na kasie. Tak, jak dotychczas w przypadku podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w trakcie roku kwota ta będzie liczona proporcjonalnie do okresu działalności w danym roku podatkowym.

Nowe grupy podatników wykonujący wymienione wyżej rodzaje usług mają czas na zakup i instalację kasy fiskalnej do 31 marca 2018 r.

Katarzyna Sudaj, PIT.pl