Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Kartę podatkową PIT-16A za 2022 rok rozlicz do końca lutego

Katarzyna Sudaj

W tym okresie rozliczeń rocznych obowiązuje zmieniony termin wysyłki do urzędu skarbowego rocznej deklaracji podatkowej dla przedsiębiorców opodatkowanych według karty podatkowej. Nie do końca stycznia, jak byli przyzwyczajeni od lat podatnicy, ale w 2023 roku po raz pierwszy mają więcej czasu.


Źródło: shutterstock.com

Sezon rozliczeń rocznych podatku za 2022 rok naznaczony jest wieloma zmianami wprowadzonymi przez Polski Ład. Nie ominęło to również tzw. kartowiczów czyli podatników opodatkowanych na zasadach karty podatkowej. Jest ich co prawda coraz mniej, gdyż zmiana prawa zablokowała możliwość wybierania tej formy opodatkowania. Korzystają z niej tylko te osoby fizyczne, którzy już w latach wcześniejszych byli podatnikami tej formy podatku ryczałtowego.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

Karta podatkowa bez ulg i odliczeń

Zasady opodatkowania kartą podatkową wynikają z ustawy o podatku zryczałtowanym. W deklarację PIT-16A wpisuje się składki na ubezpieczenie zdrowotne, które zostały zapłacone i odliczone od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach 2022 roku. Poza nimi nie odlicza się w PIT-16A żadnych ulg.

Nowy termin dla PIT-16A w 2023 roku

Wszyscy byli przyzwyczajeni, że deklarację PIT-16A składało się co roku do końca stycznia. Jednak w 2023 roku po raz pierwszy termin ten wydłużono do końca lutego, więc termin przypadnie we wtorek 28 lutego 2023 roku.


Źródło: własny screen PIT.pl z formularza PIT-16A, wersja na 2023 rok, do rozliczeń za 2022

Tym razem resort finansów przygotował dość wcześnie aktywną e-deklrację PIT-16A. Bo przez dwa poprzednie lata podatnicy byli skazani na rozliczanie się w formie papierowej albo skorzystanie z jednego z programów komercyjnych np. darmowego e-pity, który oferował PIT-16A do wysyłki online

Bez możlwiości wspólnego rozliczania z małżonkiem. Chyba, że ...

Opłacanie podatku w formie karty podatkowej z zasady wyklucza możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Jest jednak pewien wyjątek. O wspólnym PIT można myśleć pod warunkiem, gdy:

  • przez cały rok podatkowy podatnik nie osiągnął przychodów z prowadzonej działalności, ani
  • nie był obowiązany lub nie korzystał z uprawnienia do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów, ani
  • nie był obowiązany albo nie korzystał z uprawnienia do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń.


Źródło: podatki.gov.pl

Karta podatkowaRozliczenie rocznePolski Ład