Kapitał początkowy - ustalanie wysokości emerytury

22.08.2017 09:00 (aktualizacja: )

Czym jest kapitał początkowy? To składki sprzed 1999 r. odtworzone na podstawie Twojego stażu pracy i Twoich zarobków. Od 1999 r. każda osoba ubezpieczona ma indywidualne konto w ZUS. Zapisujemy na nim wartość składek odprowadzonych na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po 1998 r. Dopóki nie obliczymy Ci kapitału początkowego, na Twoim koncie będą zapisane tylko składki odprowadzone po 1998 r.

Co to jest kapitał początkowy?

Źródło: YAY foto
 

WAŻNE!

Jeśli urodziłeś się po 1948 r., to wysokość Twojej emerytury zależy od wysokości środków zapisanych na Twoim koncie, czyli: 

  • kapitału początkowego oraz
  • składek odprowadzonych po 1998 r. Im więcej lat przepracowałeś przed 1999 r., tym większy wpływ na wysokość Twojej emerytury będzie miał kapitał początkowy

<< Wiek emerytalny od 1 października 2017 r. >>

WAŻNE!

Wysokość kapitału początkowego zależy od Twoich okresów składkowych i nieskładkowych przed 1999 r. oraz od Twojego dochodu, od którego były naliczane składki na ubezpieczenie społeczne przed 1999 r.

Możemy naliczyć Ci składki za okres przed 1999 r. i zapisać je na Twoim indywidualnym koncie, jeśli złoż ysz wniosek o ustalenie kapitału początkowego. Jeżeli go nie złożysz, kapitał początkowy ustalimy Ci dopiero, gdy wystąpisz o emeryturę . Nie zwlekaj jednak ze złożeniem wniosku o ustalenie kapitału początkowego. Wiele zakładów pracy jest likwidowanych lub przekształcanych i póź niej możesz mieć problemy z odnalezieniem dokumentów niezbędnych do ustalenia kapitału początkowego.

<< czytaj całość

Źródło: ZUS.pl