Świadczenia dla bezrobotnych bez podatku. Stypendia z EFS i z UP wreszcie na równych zasadach

Po zamknięciu ksiąg rachunkowych za rok kończący się w grudniu 2015 r., rok obrotowy, jednostka musi pamiętać o terminowym i prawidłowym sporządzeniu sprawozdania finansowego. Prawidłowe sprawozdania powinny zawierać szereg informacji nakazanych ustawą o rachunkowości.
Źródło: YAY foto
Sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych oraz na inny dzień bilansowy przyjęty przez jednostkę. W szczególnych przypadkach jednostki mają możliwość zrezygnować ze sporządzania sprawozdania opartego o ustawę o rachunkowości i skupić się na zasadach wynikających z Międzynarodowych standardów Rachunkowości oraz z Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej.
Sprawozdanie finansowe składa się z:
Dodatkowymi elementami sprawozdania mogą być zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym, a w przypadku funduszy inwestycyjnych - zestawienie zmian w aktywach netto, oraz rachunek przepływów pieniężnych. Dotyczy to jednostek, u których sprawozdanie podlega corocznemu badaniu biegłego rewidenta. Jedynie sprawozdanie finansowe funduszu inwestycyjnego otwartego oraz sprawozdanie finansowe specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego nie obejmuje rachunku przepływów pieniężnych.
Oprócz powyższych wymogów, do rocznego sprawozdania finansowego dołącza się sprawozdanie z działalności jednostki, jeżeli obowiązek jego sporządzania wynika z ustawy lub odrębnych przepisów. Obowiązek ten ciąży m.in. na spółkach kapitałowych (z o.o., akcyjnych), spółkach komandytowo-akcyjnych, towarzystwach ubezpieczeń wzajemnych, towarzystwach reasekuracji wzajemnej, spółdzielniach, przedsiębiorstwach państwowych.
Uproszczenia dla jednostek mikro lub małych
Szereg uproszczeń przy sporządzaniu sprawozdania dotyczy jednostek zaliczonych do kategorii mikro. Uproszczenia polegają m.in. na
Uproszczona forma sprawozdawczości finansowej dotyczy również od 2016 r. nowej kategorii jednostek małych, określonych ustawą o rachunkowości.
Piotr Szulczewski, VAT.pl