Pobierz e-pity 2018

Gdy obcokrajowiec daruje polską nieruchomość

Piotr Szulczewski 25.08.2011 10:00 (aktualizacja: )

Darowizna polskiej nieruchomości podlega opodatkowaniu w Polsce nawet wówczas, gdy dokona jej obcokrajowiec. Dla opodatkowania nie ma znaczenia, czy nastąpi ona na rzecz Polaka, czy na rzecz obywatela innego kraju.

Podatkowi od spadków i darowizn wyłączeniu podlega wyłącznie darowizna między cudzoziemcami, o ile jej przedmiotem są ruchomości położone w kraju lub prawa majątkowe w kraju wykonywane.

Wszystko o darowiznach

Podatek naliczany jest zawsze, gdy darowizna dotyczy nieruchomości położonej w Rzeczypospolitej Polskiej. Mimo to obdarowany Polak lub obcokrajowiec może korzystać z wszelkich ulg podatkowych na takich samych zasadach, jak przy darowiźnie między obywatelami polskimi; m.in. z tzw. ulgi nielimitowanej, stosowanej między bliskimi, ulgi mieszkaniowej, dotyczącej lokali mieszkalnych o powierzchni do 110 m kw. czy zwolnienia z podatku w związku z darowizną nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego.

Przykład

Obywatel Niemiec jest właścicielem mieszkania w Warszawie. Aktem darowizny przekazuje ją synowi, będącemu obywatelem Polski. Darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce, jednak ze względu na ulgę nielimitowaną czynność będzie zwolniona z opodatkowania.

Obdarowany nieruchomością obcokrajowiec powinien dodatkowo sprawdzić, czy w myśl przepisów krajowych państwa, którego pozostaje obywatelem, nie występuje konieczność zapłaty podatku od darowizny w jego kraju ojczystym. W analogicznym przypadku obywatel polski, obdarowany nieruchomością położoną za granicą, obciążony jest podatkiem od darowizny w Polsce.

Piotr Szulczewski

Bankier.pl