Firma w mieszkaniu - korzyść i niskie koszty czy podatkowa udręka? [SONDA]

10.11.2017 09:00 (aktualizacja: )

Wiele osób decyduje się prowadzić firmę w wydzielonym pokoju w swoim mieszkaniu lub nawet na kanapie. Problem w tym, że mimo pominięcia w ten sposób kosztów najmu biura, powstaje kłopot z podatkiem od nieruchomości czy też zaliczaniem do kosztów firmy wydatków na remont i media. Czy warto prowadzić firmę we własnym mieszkaniu?

wyniki sondy  

Polskie firmy w mieszkaniach prywatnych - bez przestrzeni na biuro,
bez kosztów podatkowych, za to bez kosztów najmu (wyniki sondy)

Organy podatkowe coraz częściej wymagają udowodnienia ze strony przedsiębiorcy, że wydatki poniesione w prywatnym mieszkaniu przeznaczonym na prowadzenie działalności miały faktyczny związek z prowadzeniem firmy. Problem w tym, że związek ten łatwiej znacznie wykazać, gdy firmę zgłoszono na wydzielonej przestrzeni, czyli np. w pokoju lub w piwnicy.

Nie do rzadkości należą jednak osoby prowadzące „działalność na kanapie” lub „firmę w teczce”. W firmach takich nie ma osobistych wizyt klientów w mieszkaniu, a w efekcie bardzo rzadko podejmuje się decyduję o zgłoszeniu konkretnej przestrzeni jako przeznaczonej do celów służbowych. Rodzi to jednak szereg problemów podatkowych, z którymi przedsiębiorcy muszą się zmierzyć.

Czy warto zatem prowadzić firmę we własnym mieszkaniu? Czy należy obawiać się ryzyk podatkowych i kontroli kosztów wykazywanych w takiej firmie? Zapraszamy do udziału w sondzie.

Jeśli nie wyświetla Ci się ankieta, kliknij w ten link:

http://bankier.polldaddy.com/s/firma-w-mieszkaniu-korzysc-czy-podatkowa-udreka