Firma bez ZUS i NFZ do 24. roku życia. Nowy pomysł na zwolnienie ze składek

Katarzyna Sudaj 28.12.2017 10:00 (aktualizacja: )

Do Sejmu trafił projekt ustawy, który przewiduje zwolnienie osób w wieku do 24 lat z obowiązku płacenia składek na ZUS i ubezpieczenie zdrowotne przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Firma bez ZUS i NFZ do 24. roku życia. Nowy pomysł na zwolnienie ze składek

Firma bez ZUS i NFZ do 24. roku życia. Nowy pomysł na zwolnienie ze składek / YAY foto

Posłowie PO złożyli w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zapisali w nim nowy pomysł na zwolnienie z płacenia składek ZUS i składki zdrowotnej do NFZ osób poniżej 24 roku życia, które prowadzą własną firmę. Ma być to bardzo mocną zachętą dla młodych ludzi do pracy na swój rachunek i realizacji własnych pomysłów biznesowych.

Funkcjonuje jednakdwuletnia ulga dla nowych firm, które na początku swojej działalności (niezależnie od wieku właściciela) może opłacać tzw. „mały” ZUS od niższej podstawy wymiaru.

Wysokość stawek małego ZUS-u w 2017 i 2018 roku

Po 24. roku życia kolejne dwa lata niższych składek ZUS

Projekt zakłada, że po ukończeniu 24 lat osoby, które będą kontynuować działalność gospodarczą zachowają prawo do istniejącej ulgi obniżającej na okres 2 lat osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą składki na ubezpieczenie społeczne o 80 %.

Nowa odsłona ulgi na start: 36 miesięcy niższego ZUS-u czy 6 miesięcy całkowitego zwolnienia?

Na obecnym etapie legislacji projekt jest opiniowany pod względem prawnym i konsultowany z organizacjami pracodawców. Trafił też do UOKiK (art. 16a ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej).

Nowe przepisy miałby wejść w życie od 1 stycznia 2019 roku. 

Katarzyna Sudaj, PIT.pl