Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Elektroniczne zwolnienia lekarskie w Europie

Niższe koszty obsługi, szybkość i prostota oraz wygoda w dostępie do informacji - to zaledwie kilka z szeregu udogodnień jakie mają Europejczycy korzystający z e-zwolnień. Dostrzegają je nie tylko pacjenci, ale też lekarze i pracodawcy.

 

<< Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 1 grudnia >>

 

Przedstawiciele Szwecji, Włoch, Litwy i Rosji podzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie wdrażania i korzystania z e-zwolnień, podczas zorganizowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych seminarium „Elektroniczne zwolnienia lekarskie – doświadczenia międzynarodowe”. Seminarium otworzyła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska

 

Lena Furubacke i Gert Lindenger (Szwecja)

Szwedzi blisko w 95 proc. stosują e-ZLA, ponieważ ta forma zwolnienia jest o wiele wygodniejsza. Zwolnienia papierowe wystawiane są w nadzwyczajnych przypadkach. Ponadto, lekarze w ramach swoich elektronicznych certyfikatów otrzymują specjalną kartę z chipem, na którym zapisane są ich uprawnienia do wystawiania zwolnień. Możliwość wydruku zwolnienia jest fakultatywna dla lekarzy - na życzenie pacjenta.

 

Vytautas Sviderskis (Litwa)

Litwini wprowadzili obowiązkowe elektroniczne zwolnienia lekarskie w 2010 roku. Okres przejściowy ograniczony był do dwóch miesięcy. Obecnie nie ma możliwości wystawiania zwolnień papierowych. Lekarze korzystają z aplikacji gabinetowych przy wystawianiu zwolnień.

 

Riccardo Boscarino (Włochy)

Niezastosowanie się we Włoszech do przepisów dotyczących e-zwolnień obwarowane jest karą dla lekarzy, włącznie z zerwaniem kontraktu na usługi medyczne. Obecnie już 98 proc. zwolnień lekarskich wystawianych jest elektronicznie. Włosi wypracowali system wystawiania e-ZLA w przypadku awarii sieci internetowej. W takim przypadku lekarz może zadzwonić na specjalne „Call Center” i zarejestrować e-ZLA telefonicznie.

 

Tatiana Lototskaya (Rosja)

Rosjanie są w trakcie wprowadzania e-zwolnień. Dziś dokumenty są jeszcze drukowane dla zapewnienia zgodności danych ubezpieczonych (weryfikacja ex-post). Warto dodać, że 45 proc. placówek jest już przygotowanych i włączonych do systemu e-ZLA, co w skali tak wielkiego kraju jest imponujące.

 

Źródło: ZUS.pl