e-wizyta w ZUS: wideorozmowa z urzędnikiem zamiast osobistej wizyty w oddziale

Katarzyna Sudaj

ZUS rusza z nową usługą. Umów się na wideorozmowę z ekspertem ZUS w dogodnym dla siebie terminie, bez konieczności odwiedzania placówki i załatw sprawy urzędowe. Dziś w siedmiu oddziałach ZUS, a od 4 listopada w całym kraju.

e-wizyta w ZUS: wideorozmowa z urzędnikiem zamiast osobistej wizyty w oddziale
Źródło: shutterstock.com

W poniedziałek 19 października Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił uruchomienie nowej usługi e-wizyta w ZUS. Na razie w siedmiu dużych oddziałach w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu, czyli w dużych miastach objętych czerwoną strefą zagrożenia koronawirusem. To sposób dostosowywania się obsługi petentów ZUS wobec nowych zagrożeń.

Od 4 listopada usługa ma ruszyć w całej Polsce, w każdym oddziale ZUS.


Źródło: Twitter ZUS

Aby umówić się na e-wizytę w ZUS, trzeba być przygotowanym na łączenie video z pracownikiem oddziału, czyli konieczny będzie komputer, tablet czy smartfon z łączem internetowym, kamerka i mikrofonem. To klient może wybrać dogodny dla siebie termin i godzinę wizyty online, na którą można umówić się w dni robocze godzinach 9.00-14.30. Należy to zrobić na stronie https://www.zus.pl/e-wizyta 

Sprawy induwidualne po okazaniu dokumentu tożsamości

Eksperci ZUS będą odpowiadać na pytania z zakresu emerytur i rent, zasiłków, ubezpieczeń i składek. Jeśli klient będzie chciał uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty. W e-wizycie może też wziąć udział opiekun faktyczny lub prawny. Wtedy klient powinien zaznaczyć odpowiednią opcję na etapie rezerwacji.

Jeżeli klient posiada pełnomocnictwo, które jest zarejestrowane w ZUS, może także odbyć e-wizytę w imieniu innej osoby.

ZUSKoronawirus w Polsce