Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2020
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2020

Doradca emerytalny doradzi kiedy warto przejść na emeryturę

05.05.2017 10:00 (aktualizacja: )

Wahasz się czy przejść na emeryturę czy może jednak dalej pracować? Nie wiesz jak obliczyć wysokość swojej przyszłej emerytury? Już wkrótce w rozwiązaniu tych problemów pomoże ci doradca emerytalny. Od lipca we wszystkich placówkach ZUS na przyszłych emerytów czekali będą doradcy emerytalni, których zadaniem będzie wyjaśnienie, kiedy warto zostać emerytem, tak by wysokość emerytury była możliwie najbardziej korzystna.

 

Doradca emerytalny doradzi kiedy warto przejść na emeryturę
Źródło: YAY foto

Nie wszyscy klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych muszą na swojego doradcę czekać aż do lipca. Właśnie rozpoczął się pilotaż projektu pod nazwą doradcy emerytalni ZUS. Zakład w dwóch swoich oddziałach już sprawdza rozwiązanie, zanim wejdzie ono w życie w całym kraju.

- Pomysł powołania doradców emerytalnych jest naszą odpowiedzią na zmiany w ustawie emerytalnej, które wejdą w życie 1 października – mówi Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

>>> Dodatek do emerytur poniżej 2 tys. zł <<<

Doradca, który doskonale porusza się w zawiłościach sytemu emerytalnego wyjaśni klientom ZUS - potencjalnym emerytom nie tylko to, od czego zależy wysokość emerytury, ale także wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez przyszłego emeryta momentu przejścia na emeryturę. - Doradcy pośrednio podpowiedzą, który moment jest tym optymalnym do przejścia na emeryturę tak żeby wysokość świadczenia z ZUS była jak najbardziej korzystana, ale ostateczną decyzję w tej sprawie zawsze podejmie sam klient – dodaje Iwona Kowalska.

W październiku w życie wchodzą przepisy obniżające wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. Oznacza to, że w ostatnim kwartale 2017 r. przybędzie ok. 331 tys. osób, które będą mogły przejść na emeryturę. Zakład już od dłuższego czasu przygotowuje się do wejścia w życie nowych przepisów. Z jednej strony są to przygotowania w zakresie IT, obejmujące zmiany algorytmów wyliczania świadczeń w Kompleksowym Systemie Informatycznym ZUS. Z drugiej strony Zakład przygotowuje się do wzmożonej obsługi klientów i zapewnienia im pełnej informacji dotyczącej indywidualnych uprawnień emerytalnych. W tym celu od lipca we wszystkich placówkach ZUS w kraju pojawi się 595 specjalnych doradców emerytalnych. Właśnie rusza pilotaż projektu doradcy emerytalnego w ZUS w II oddziale w Warszawie i oddziale w Zabrzu oraz jednostkach podległych tym oddziałom. Ma on na celu szczegółowe zweryfikowanie potrzeb informacyjnych klientów, którzy jeszcze w tym roku mogą skorzystać z uprawnień emerytalnych z tytułu obniżonego wieku emerytalnego. W celu skorzystania z usługi doradcy emerytalnego wystarczy na dyspenserze/biletomacie w ZUS wybrać kategorię spraw „Emerytury/Renty”, a następnie usługę „Doradca emerytalny”.

- Po skorzystaniu z porad naszego doradcy poprosimy klientów o wypełnienie ankiety, która podsumuje wizytę w Zakładzie pod kątem udzielonych informacji emerytalnych. Dzięki ankietom będziemy mogli lepiej przygotować się na wprowadzenie doradców emerytalnych w całym kraju – wyjaśnia Magdalena Mazur-Wolak, dyrektor departamentu obsługi klientów ZUS.

Zakład przypomina jednocześnie, że wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można już składać 1 września. Wcześniej jednak, bo już w wakacje zapraszamy wszystkich zainteresowanych na sale obsługi klientów do skorzystania z usług doradców ds. emerytalnych.

Źródło: informacja prasowa ZUS