Odszkodowania za błędy skarbówki coraz mniejsze

Jednostki, które podlegają rejestracji w KRS, ale nie mają obowiązku składania rocznego sprawozdania finansowego, muszą corocznie składać oświadczenie potwierdzające ten fakt. Termin na przedstawienie go w KRS mija 30 czerwca, czyli w tym samym dniu, do którego innej jednostki mają obowiązek zatwierdzić roczne sprawozdania finansowe.
Źródło: YAY foto
Ustawa o rachunkowości przewiduje, że spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, których roczne przychody netto nie przekraczają równowartości w walucie polskiej 2 000 000 euro, mogą prowadzić pełne księgi rachunkowe lub podatkową księgę przychodów i rozchodów. Od zarządzającego jednostką zależy, którą z tych zasad wybierze.
Kierownik jednostki będącej spółką jawną osób fizycznych lub spółką partnerską, której przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły mniej niż równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro (w stosunku do roku 2016 limit ten wynosi 1.200.000 euro, zmiana nastapiła od 1.01.2017 r.) i która nie stosuje pełnej rachunkowości na własny wniosek, składa w sądzie rejestrowym prowadzącym Krajowy Rejestr Sądowy, w terminie 6 miesięcy od dnia kończącego rok obrotowy, oświadczenie o braku obowiązku sporządzenia i złożenia rocznego sprawozdania finansowego. A zatem w przypadku jednostek o roku obrotowym kończącym się ostatniego dnia grudnia 2016 r., termin na złożenie oświadczenia mija 30 czerwca 2017 r.
Oświadczenie sporządza kierownik jednostki – a nie główny księgowy lub biuro rachunkowe. W przypadku spółki jawnej za kierownika jednostki uważa się wspólników prowadzących sprawy spółki, w przypadku spółki partnerskiej - wspólników prowadzących sprawy spółki albo zarząd.
Procedurę składania oświadczenia należy powtarzać każdego roku następującym po roku prowadzenia uproszczonej rachunkowości. Oświadczenie składane jest na druku:
Przepisy nie przewidują natomiast podobnego obowiązku w przypadku organów podatkowych. Spółka jawna lub partnerska nie musi zatem oświadczenia składać w urzędzie skarbowym. Wystarczającym jest jego przedłożenie do KRS.
Piotr Szulczewski, VAT.pl
Czytaj więcej: