Darmowe programy do generowania JPK dla mikrofirm z Ministerstwa Finansów

Iwona Maczalska 05.11.2017 09:00 (aktualizacja: )

2017-11-06

Ministerstwo Finansów przy współpracy z producentami oprogramowania planuje stworzenie programów służących do generowania oraz ewidencjonowania plików JPK_VAT. Programy te mają być bezpłatne i skierowane w szczególności do mikrofirm.

<< Aplikacja Ministerstwa Finansów e-mikrofirma do wysyłki JPK_VAT od stycznia 2018 roku >>

Darmowe programy do generowania JPK dla mikrofirm z Ministerstwa Finansów

Darmowe programy do generowania JPK dla mikrofirm z Ministerstwa Finansów / Źródło: YAY foto

27 października odbyło się spotkanie Ministerstwa Finansów z producentami programów finansowo-księgowych na temat wizji rozwoju Jednolitego Pliku Kontrolnego dla potrzeb VAT. Ministerstwo poinformowało twórców oprogramowania o chęci podjęcia wspólnych prac nad stworzeniem programów mających ułatwić przedsiębiorcom wykonywanie comiesięcznego obowiązku JPK polegającego na generowania i wysyłania plików JPK_VAT.

Nowy System VAT 2018. Sprawdź program wydarzenia na: konferencje.pb.pl

Współpraca Ministerstwa z twórcami oprogramowania

Wątpliwości może budzić sama forma współpracy z Ministerstwem. Okazuje się jednak, że resort finansów pozostaje otwarty na formę współpracy z firmami chcącymi podjąć działania w zakresie wspólnego tworzenia oprogramowania JPK. Jednym z propozycji jest umieszczenie na stronie MF informacji o programach oraz producentach. Co więcej każdy z programów powstałych przy współpracy z resortem finansów posiadałby również certyfikat jakości potwierdzony przez ministerstwo. Miałoby to zwiększyć bezpieczeństwo danych przesyłanych w formie plików JPK.

Testowa wysyłka JPK VAT już dziś

Prace związane ze stworzeniem bezpłatnych programów do wysyłki JPK są niestety dopiero na etapie negocjacji z producentami oprogramowania. Na bezpłatny program z Ministerstwa finansów będzie trzeba wiec jeszcze poczekać. Warto zatem skorzystać z innej możliwości przedstawionej przez resort finansów – z testowej wysyłki plików JPK. Ministerstwo Finansów stworzyło platformę umożliwiającą wysłanie testowego pliku JPK. Ma ona umożliwić przedsiębiorcom zapoznanie się i oswojenie z nowym obowiązkiem podatkowym, jaki dotknie ich już od stycznia. Platforma ta dostępna jest już dziś na stronie Ministerstwa Finansów.

Iwona Maczalska, PIT.pl