Czy zarobki współmałżonka będą zaliczane do kosztów od 2019 roku?

Katarzyna Sudaj 13.02.2018 10:00 (aktualizacja: )

Trwają prace nad pakietem ustaw dla małych i średnich firm, które umożliwią zaliczenie zarobków współmałżonka do kosztów podatkowych. Kilka dni temu potwierdziła to minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Gdzie w Polsce 100 proc. podatników składa PIT przez Internet?

Czy zarobki współmałżonka będą zaliczane do kosztów od 2019 roku? / YAY foto

"Pracujemy w tej chwili nad pakietem dla małych i średnich przedsiębiorstw. To będzie kolejna ważna zmiana, którą przygotowujemy. Jednym z istotnych proponowanych tam rozwiązań, na które firmy rodzinne czekają od dawna, jest możliwość zaliczenia zarobków współmałżonka do kosztów podatkowych. Za sprawą tych ułatwień małe firmy rodzinne będą mogły to uwzględnić w systemie swoich rozliczeń. Mamy nadzieję, że wszyscy będą mogli stosować te rozwiązania od 1 stycznia 2019 r." - powiedziała minister Jadwiga Emilewicz w wywiadzie dla PAP.

Zmiany 2019: Praca małżonka kosztem uzyskania przychodu

Zmiana przepisów umożliwiająca zaliczenie wartości pracy małżonka i dzieci przedsiębiorcy w koszty jego działalności została zapisana już w projekcie nowelizacji ustawy o PIT z końca września 2017 roku. Projekt z dnia 27 września 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym zakłada, że osoba prowadząca działalność gospodarczą będzie mogła uznać za koszt uzyskania przychodów wartość pracy małżonka lub małoletnich dzieci, a także małżonków i małoletnich dzieci wspólników bez względu na formę ich zatrudnienia. Takie zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

Składki ZUS za osobę współpracująca

 

Obecnie art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do kosztów uzyskania przychodów nie pozwala zaliczyć wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a jeśli działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników. Zakaz obejmuje wyłącznie małżonków i małoletnie dzieci podatnika lub wspólnika. Wynagrodzenie wypłacane osobom zatrudnionym w firmie i pozostającym z właścicielem w nieformalnym związku, jego pełnoletnim dzieciom czy dalszym krewnym (np. zatrudnionym rodzicom czy rodzeństwu) może stanowić koszt podatkowy.

Projektowane przepisy są związane z rozpatrywaną na dzisiejszym posiedzeniu senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności ustawą Prawo przedsiębiorców, czyli pakietem ustaw Konstytucja Biznesu, które pod koniec stycznia przyjął Sejm.

Katarzyna Sudaj, PIT.pl

ZUSKosztyZakładanie firmy