Czy nowe święto 24 marca będzie dniem wolnym od pracy?

23.03.2018 10:00 (aktualizacja: )

Od przyszłego roku zwiększy się lista świąt państwowych. Wszystko za sprawą ustawy podpisanej przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustanawiającą 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Czy nowe święto 24 marca będzie dniem wolnym od pracy?

Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Czy nowe święto 24 marca będzie dniem wolnym od pracy? / FORUM

  

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 6 marca 2018 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. 

Uchwalona przez Parlament zdecydowaną większością głosów ustawa, stanowi symboliczne uhonorowanie heroicznych czynów rodaków, którzy aktywnie przeciwstawili się zbrodniczym planom III Rzeszy Niemieckiej, spiesząc na ratunek ofiarom Zagłady.

Wybrana na dzień obchodów data - 24 marca, jest symboliczna. Tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów.  

Przypomnienie bohaterstwa Rodziny Ulmów i otwarcie Muzeum w Markowej w 2016 r. było wydarzeniem przełomowym w dziele przywracania pamięci o naszych bohaterskich rodakach, którzy nieśli pomoc żydowskim współobywatelom.  

Dzień ten będzie miał charakter święta państwowego. Ale czy to oznacza, że będzie kolejny dzień wolny od pracy? Niestety nie. Podobnie jak nowe święto Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, które będziemy obchodzić 12 lipca, będzie to normalny dzień roboczy.

Źródło: Prezydent.pl /im /ks