Pobierz e-pity 2020

Czy każdy będzie mógł zostać dyrektorem IS lub naczelnikiem US?

23.09.2016 09:00 (aktualizacja: )

W ustawie o Krajowej Administracji Skarbowejrezygnuje się z jakichkolwiek warunków kompetencyjnych dyrektorów izb skarbowych czy naczelników urzędów skarbowych. A więc te funkcje mogą objąć osoby, które nie są w ogóle pracownikami aparatu skarbowego.

Czy każdy będzie mógł zostać dyrektorem IS lub naczelnikiem US?

Źródło: FORUM

Pod płaszczykiem poprawy funkcjonowania administracji podatkowej wprowadza się "ustawkę" kadrową - mówili podczas wtorkowej konferencji posłowie Katarzyna Lubnauer oraz Mirosław Pampuch. Nowoczesna komentowała kolejną ustawę złej zmiany.

Ta reforma nie jest przygotowana. W ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej rezygnuje się z jakichkolwiek warunków kompetencyjnych dyrektorów izb skarbowych czy naczelników urzędów skarbowych. A więc te funkcje mogą objąć osoby, które nie są w ogóle pracownikami aparatu skarbowego. - mówił Mirosław Pampuch. Zdaniem posła Nowoczesnej To kolejny przykład złej zmiany, który będzie powodować kolejne przypadki nepotyzmu.

65 tysięcy pracowników izb, urzędów skarbowych, funkcjonariuszy służby celnej zostanie poddanych weryfikacji. Czy wszyscy zostaną zatrudnieni w nowo powołanych instytucjach? Otóż nie, nawet sam minister finansów nie wie o jakiej skali redukcji jest mowa. Zwolnienia mogą dotyczyć nawet 10 tys. osób.

Jednoczesna likwidacja 48 jednostek regionalnych (izb skarbowych, izb celnych, urzędów kontroli skarbowej) oraz 594 jednostek lokalnych (urzędów skarbowych, urzędów celnych, oddziałów zamiejscowych UKS) i powołanie w ich miejsce nowych urzędów. Zamiast oczekiwanej poprawy będziemy mieli wyłącznie chaos organizacyjny, przed którym ostrzegają nie tylko posłowie opozycji, ale również niezależni eksperci.

Zmiany dotkną nie tylko pracowników skarbówki i celników, ale również przedsiębiorców. Trudno w propozycjach ustawowych znaleźć przepisy przyjazne przedsiębiorcom, które wprowadzałyby rozwiązania wspierające podatnika w realizacji jego obowiązków podatkowych. Za to mamy, i to w newralgicznej, dla podatników sferze - tzw. twardej kontroli podatkowej, brak możliwości odwołania się od decyzji kontrolujących do organu wyższego szczebla. W konsekwencji spotkamy się z wieloma decyzjami rujnującymi polskiego przedsiębiorcę.

Zamiast więc ułatwień, prostszego i jasnego prawa będziemy mieli organy represji podatkowej, które zamiast współpracy z podatnikiem będą miały za zadanie wykazać się dużą skutecznością w pozyskiwaniu wpływów podatkowych. To z pewnością spowoduje ucieczkę przedsiębiorców z ich pieniędzmi do innych krajów, naszych sąsiadów.

Jak podkreśliła Katarzyna Lubnauer Polska ma najmniej wydajną administrację skarbową w całej UE. - Do budżetu państwa wpływa najmniej pieniędzy z każdej złotówki wydanej na urzędy skarbowe. Nasza administracja skarbowa jest dysfunkcyjna, rozproszona, nie ma jednolitego systemu informatycznego. Dodatkowo mamy skomplikowane prawo podatkowe i bałagan kompetencyjny - skomentowała posłanka Nowoczesnej.

Źródło: informacja prasowa Nowoczesnej