Czy czeka nas rewolucja w związku z e-paragonami?

Redakcja PIT.pl

E-paragony to dokumenty, które klient otrzymuje w wersji elektronicznej, zamiast papierowej. Obecnie barierą do ich stosowania dla wielu przedsiębiorców jest miejsce, do którego e-paragony mogą być dostarczane. Duże sieci handlowe rozwiązują ten problem poprzez programy lojalnościowe oraz aplikacje mobilne, jednak mniejsze podmioty nieposiadające takich aplikacji mają utrudnione zadanie.

Rozwiązaniem, które upowszechniłoby stosowanie e-paragonów byłoby z pewnością stworzenie jednej aplikacji, która obsługiwałaby e-paragony niezależnie od tego, gdzie robimy zakupy. 15 września stanie się to faktem za sprawą aplikacji stworzonej przez Ministerstwo Finansów. Pomogą w tym zmiany wprowadzone w pakiecie SLIM VAT 3, czyli nowelizacji z 26 maja 2023 r. ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw.

 

Aplikacja MF – HUB paragonowy

15 września wejdą w życie przepisy, które umożliwią wystawienie e-paragonu w aplikacji MF, tzw. HUB paragonowy. Platforma pozwoli na odbiór e-paragonów bez podawania swoich danych osobowych. Wszystko za sprawą unikalnego identyfikatora, który zostanie przypisany do użytkownika po zainstalowaniu aplikacji na telefon. Warto zaznaczyć, że nie w każdym sklepie będziemy mogli dostać potwierdzenie zakupu w postaci elektronicznej, ponieważ rozwiązanie to będzie miało charakter dobrowolny. Zważywszy jednak na postępującą cyfryzację oraz wygodę takiego rozwiązania, prawdopodobnie wraz z upływem czasu będziemy mogli otrzymać e-paragon w coraz większej liczbie sklepów.

Czy czeka nas rewolucja w związku z e-paragonami?

Źródło: shutterstock

Dostęp do e-paragonów

Obecnie dostęp do e-paragonów użytkownicy mogą uzyskać tylko za pośrednictwem aplikacji sklepu, w którym robią zakupy. Dzięki platformie stworzonej przez MF wszystkie paragony w wersji elektronicznej zostaną zebrane w jednym miejscu. Podczas robienia zakupów wystarczy zeskanowanie unikalnego identyfikatora, który przypisze transakcję do użytkownika. Warto zaznaczyć, że aplikacja nie będzie wymagała potwierdzenia danych osobowych użytkownika i cały proces będzie przebiegał w pełni anonimowo.

W wyniku wdrożenia HUBu paragonowego małe przedsiębiorstwa nie będą zmuszone do tworzenia specjalnych aplikacji, co wiąże się z dużymi kosztami, które mogłyby być znaczące dla ich dalszej działalności. Nowa aplikacja z pewnością przyspieszy też proces cyfryzacji tego sektora i pomoże w zautomatyzowaniu rozliczenia VAT.

 

Proces pobrania e-paragonu

Powstanie HUB-u paragonowego pozwoli na pobranie paragonu w kilka sekund. Wystarczy zeskanować identyfikator, który ma charakter kodu paskowego, a następnie kasa rejestrująca wyśle potwierdzenie zakupu do systemu. Cały proces jest natychmiastowy, a po jego zakończeniu będziemy mogli pobrać nasz paragon na aplikację MF. Na odebranie paragonu mamy jednak 30 dni od momentu zakupu - po tym okresie zostanie on usunięty z systemu.

 

Dobrowolność programu

Nowe rozwiązanie nie jest obowiązkowe, a co za tym idzie, w wielu sklepach nie będziemy mieli dostępu do paragonu w wersji elektronicznej. Problem dla przedsiębiorców może stanowić nowe oprogramowanie, które będzie trzeba wprowadzić do kas fiskalnych, bądź w niektórych przypadkach zakupić nową kasę z wymaganą funkcją. MF zapewnia, że po 15 września kasy fiskalne dostępne w sprzedaży będą obsługiwały nowy format wydawania paragonów. W przypadku już używanych urządzeń, ich producenci udostępnią aktualizację, która będzie możliwa bez konieczności udziału podatników. Nie będzie również potrzebna zmiana przepisów dotyczących wymagań technicznych kas.

Z uwagi na dobrowolność nowego rozwiązania, od 15 września nie nastąpi jeszcze rewolucja w związku z paragonami fiskalnymi, jednak można założyć, że HUB paragonowy będzie w przyszłości coraz szerzej stosowanym rozwiązaniem, aby być może stać się domyślnym sposobem przekazywania paragonów do nabywców.

Autor: Sandra Telman, Senior Consultant ID Advisory

 

 

 

Kasy fiskalne