Ciąg dalszy walki o emeryturę bez podatku i składek zdrowotnych

26.03.2018 11:00 (aktualizacja: )

Choć Sejm odrzucił projekt „Emerytura bez podatku”, to pomysłodawcy oraz organizacje emerytów i rencistów rozpoczynają zbiórkę podpisów pod projektem obywatelskim w sprawie zwolnienia świadczeń dla seniorów z podatku i ubezpieczenia zdrowotnego.

Ciąg dalszy walki o emeryturę bez podatku i składek zdrowotnych

Ciąg dalszy walki o emeryturę bez podatku i składek zdrowotnych / YAY foto

 

Nie odpuścimy projektu "Emerytura bez podatku" - zadeklarował w sobotę w Izbicy Kujawskiej prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Nie wejdziemy nigdy w żadną koalicję, dopóki nie będzie w umowie koalicyjnej zapowiedzi realizacji tego postulatu" – podkreślił.

W czwartek posłowie odrzucili w Sejmie poselski projekt ustawy zawierający propozycję wypłacania emerytom i rencistom świadczeń bez pomniejszania ich o podatek PIT oraz o składki na ubezpieczenie zdrowotne. Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu na wniosek PiS głosowało 231 posłów, 198 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. PSL jest oburzone faktem odrzucenia tego projektu bez głębszej dyskusji nad szczegółami tego rozwiązania.

Z złożeń projektu PSL wynikało, że emeryci i renciści zyskaliby ok. 20 proc. wartości swojego świadczenia, gdyby zrezygnować z opodatkowania i oskładkowania tych kwot. Wypłaty wartości brutto byłby sporym zastrzykiem finansowym dla seniorów, ale też dużym obciążeniem dla budżetu państwa.

 

Źródło: Facebook

Choć to dopiero początek akcji zbierania podpisów, to już od pewnego czasu widać w mediach społecznościowych posty nagłaśniające problem niskich emerytur nie pozwalających na godne przeżycie. 

/ks