Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Bon turystyczny ważny do 31 marca 2023 r. Warto wykorzystać pozostałe środki, by nie przepadły

Ewelina Czechowicz

Już niebawem bony turystyczne stracą swoją ważność. Termin zakończenia płatności bonem turystycznym za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce ma upłynąć 31 marca 2023 r. To ostani moment na sprawdzenie pozostałych środków i ich wykorzystanie. Trwające ferie zimowe pozwalają jeszcze na korzystanie z płatności bonem, można też opłącić nim przyszłą rezerwacje wypoczynku,  warto sprawdzić na PUE ZUS czy nie pozostały jeszcze środki do wykorzystania, aby nie przepadły.

500 zł lub 1000 zł na wakacje

W ramach bonu turystycznego Polacy otrzymali prawo do jednorazowego świadczenia w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 1000 zł. Można nimi płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie Polski tylko do końca marca 2023 roku.  Sama usługa może się odbyć później, czyli po 31 marca 2023 roku, jednak płatność musi być zrealizowana do końca września. Warto o tym pamiętać, by nie stracić świadczenia"

Komu przysługuje bon turystyczny? 

Bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 roku. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia, którzy wniosek o 500 plus złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin. Bon jest jednorazowy. Jego aktywacja odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Płatność bonem turystycznym tylko do 31 marca 2023 r.

Źródło: shutterstock

Na co można wykorzystać bon turystyczny?

Za pomocą bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce do końca września 2022 roku. Bon nie podlega wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze.

Gdzie znaleźć Bon Turystyczny?

Bon jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w zakładce "Ogólny". W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie "Rodzina 500 plus". Od 1 sierpnia 2020 r. bon jest dostępny platformie PUE ZUS i  mogą aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Po wejściu na PUE rodzice uzupełniają dane kontaktowe. Następnie aktywują bon i otrzymają kod, za pomocą którego będą mogli płacić podmiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

Jak uzyskać bon turystyczny?

Bon turystyczny - do kiedy można z niego skorzystać?

Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami bon turystyczny należy wykorzystać do końca marca 2023 roku. Wystarczy przed 31 marca 2023 roku opłacić usługę, by płatność bonem nie przepadła.

Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej – https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow.

Polski Bon TurystycznyZUS