Błędna podstawa opodatkowania VAT dla towarów sprzedawanych w formie zestawów promocyjnych

03.10.2017 10:00 (aktualizacja: )

Ministerstwo Finansów ostrzega przed wyznaczaniem błędnej podstawy opodatkowania w przypadku towarów sprzedawanych w formie zestawów promocyjnych. Zdaniem Ministerstwa Finansów takie postępowanie coraz częściej stosowane jest w celu osiągnięcia korzyści podatkowej w postaci obniżenia zobowiązania podatkowego VAT.


Źródło: YAY foto

Do Ministerstwa Finansów docierały liczne sygnały związane z błędnym wyznaczaniem podstawy opodatkowania towarów sprzedawanych w formie zestawów, często oferowanych jako promocyjne. Korzyść, jaką osiąga kupujący opiera się w dużej mierze na zapłacie niższej ceny w przypadku jednoczesnego zakupu dwóch lub większej ilości towarów. W przypadku zakupu pojedynczego towaru cena była by zdecydowanie wyższa. Z kolei sprzedający wyznaczają złą, niejednokrotnie zbyt niską podstawę opodatkowania sprzedanych przez siebie towarów, co widać w błędnie wystawianych fakturach VAT, czy też paragonach fiskalnych.

Jak prawidłowo wystawić fakturę lub paragon?

Coraz częściej pojawia się problem z ujęciem poszczególnych towarów, posiadających niejednokrotnie różne stawki podatku VAT, na fakturze lub paragonie fiskalnym. Sprzedający niejednokrotnie stoją przed dylematem, czy należy ująć na fakturze wyłącznie cenę zestawu, czy może należy wyszczególnić wszystkie towary wchodzące w jego skład.

W celu rozwiania wątpliwości zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem Ministerstwa Finansów dostępnym tutaj.

/ IM