Do 25 stycznia JPK_VAT w zakresie ewidencji i deklaracji dla rozliczających się kwartalnie

Równocześnie z wprowadzeniem od 1 września 2016 r. nowego podatku obciążającego przedsiębiorców, w życie wejdą przepisy zobowiązujące do wypełniania deklaracji podatkowej PSD-1. Sprzedawcy detaliczni obciążeni zostaną więc kolejnym obowiązkiem podatkowym.
Źródło: FORUM
Deklaracja na podatek od sprzedaży detalicznej dotyczy dokonywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w ramach działalności gospodarczej zbywcy, odpłatnego zbywania towarów konsumentom na podstawie umowy zawartej:
– także w przypadku, gdy zbywaniu towaru towarzyszy świadczenie usługi odrębnie niezaewidencjonowanej.
PSD-1 zawiera szereg informacji na temat dokonywanych czynności. W części A deklaracji określa się miejsce i cel składania deklaracji, w części B – dane identyfikacyjne podatnika. Natomiast w części C znajdują się pola dotyczące obliczenia podatku takie jak: ustalenie przychodu, kwota zmniejszająca przychód oraz podstawa opodatkowania. Następnie, w części D, określa się pole dotyczące wykazania kwoty podatku do zapłaty. Na końcu deklaracji, w części E, znajdują się pola dotyczące podpisu podatnika lub osoby go reprezentującej.
Deklarację składać będą musiały wyłącznie podmioty, których podstawa opodatkowania zobowiązuje do zapłaty podatku. Podstawę opodatkowania podatkiem stanowi osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka przychodów ze sprzedaży detalicznej ponad kwotę 17 000 000 zł.
PSD-1 składać należy za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego podatek dotyczy. Sprzedawcy detaliczni, których miesięczny przychód ze sprzedaży detalicznej nie przekracza kwoty 17 000 000 zł, nie składają deklaracji podatkowej o wysokości podatku.
>>> Pobierz nową deklarację o wysokości podatku od sprzedaży detalicznej PSD <<<
Właściwość miejscową co do podatku od sprzedaży detalicznej oraz co do organu, do którego adresowana powinna być deklaracja PSD-1 określa się następująco:
Jeżeli nie można ustalić właściwości organu podatkowego zgodnie z powyższymi zasadami, właściwym organem podatkowym jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.
Piotr Szulczewski, PIT.pl