Pobierz e-pity 2019

Będą nowe druki VAT-7, VAT-7K, VAT-7D

Piotr Szulczewski 07.05.2015 10:00 (aktualizacja: )

Będą nowe druki VAT-7, VAT-7K, VAT-7D

Zmiana przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zobligowała Ministerstwo Finansów do zmodyfikowania treści druków podstawowych deklaracji składanych przez podatników tego podatku.

Będą nowe druki VAT-7, VAT-7K, VAT-7D

Źródło: East News

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji 5 maja 2015 r. pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług. Jak wynika z treści uzasadnienia, określa on nowe wzoru deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7, VAT-7K, VAT-7D). Nowe wzory stanowią wykonanie delegacji zawartej w art.99 ust. 14 ustawy o VAT, w związku ze zmianami wprowadzonymi tzw. nowelizacją kwietniową, czyli ustawą z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo zamówień publicznych.

W projekcie nowelizacji znajdują się również nowe objaśnienia do deklaracji VAT-7 (7K, 7D). Poza tym opublikowano również nowe deklaracje:

  • VAT-8 wraz z objaśnieniami, składana przez dokonujących wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów,
  • VAT-9M wraz z objaśnieniami, składana przez rozliczających import usług oraz dostawę towarów dla której podatnikiem jest nabywca.

Nowe wzory stosowane będą od rozliczenia za lipiec 2015 r., a w przypadku deklaracji kwartalnych - od rozliczenia za trzeci kwartał 2015 r.

Zbiór deklaracji VAT do pobrania - druki pdf i excell

Dotychczasowe zwory deklaracji podatkowych mogą być stosowane nie dłużej niż do rozliczenia za ostatni okres rozliczeniowy 2015 r. Jeżeli podatnik zdecyduje się korzystać z dotychczasowych formularzy, pominięciu podlega poz. „kwota podatku naliczonego wynikającego ze spisu z natury, o którym mowa w art. 113 ust. 5 ustawy o VAT. Druków dotychczasowych nie mogą jednak stosować podatnicy rozliczający import usług oraz dostawę towarów, dla których podatnikiem jest nabywca (o których mowa w nowelizowanych art.17 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy o podatku VAT).

Piotr Szulczewski, VAT.pl