Aplikacja Ministerstwa Finansów e-mikrofirma do wysyłki JPK_VAT od stycznia 2018 roku

Iwona Maczalska 05.01.2018 09:00 (aktualizacja: )

Ministerstwo Finansów udostępniło bezpłatną aplikację e-mikrofirma dla mikroprzedsiębiorców. Ma ona ułatwić generowanie i wysyłkę comiesięcznych pilików JPK_VAT.

Aplikacja Ministerstwa Finansów e-mikrofirma do wysyłki JPK_VAT od stycznia 2018 roku

Aplikacja Ministerstwa Finansów e-mikrofirma do wysyłki JPK_VAT od stycznia 2018 roku / YAY foto

 

Z początkiem roku weszły w życie duże zmiany dla mikroprzedsiębiorców. Od 1 stycznia 2018 roku mikrofilmy podobnie jak małe, średnie i duże podmioty zobowiązane są do generowania i wysyłki ewidencji VAT do organów skarbowych w formacje JPK_VAT – Jednolitego Pliku Kontrolnego.

W praktyce mikroprzedsiębiorcy wyślą pierwszy raz plik JPK_VAT za styczeń 2018 roku do 26 lutego (25 luty przypada w niedzielę).

<< JPK_VAT przez ePUAP za darmo. E-podpis nie będzie potrzebny >>

Aplikacja e-mikrofirma dla mikroprzedsiębiorców

Na stronie www.jpk.mf.gov.pl Ministerstwo Finansów udostępniło bezpłatną aplikację służącą do wysyłki plików JPK_VAT przez mikroprzedsiębiorców. Aktualnie aplikacja ta umożliwia wystawianie faktur krajowych, zapisywanie faktur zakupu oraz automatyczne generowanie ewidencji VAT na podstawie wprowadzonych przez przedsiębiorcę dokumentów.

Kolejna wersja aplikacji, której uruchomienie planowane jest już na koniec stycznia 2018 roku zostanie rozszerzona o dodatkowe funkcje tj.:

  • dodanie sprzedaży paragonnowej,
  • automatyczne wygenerowanie ewidencji VAT w formacie JPK_VAT oraz
  • wysyłkę gotowego pliku JPK_VAT do systemu Ministerstwa Finansów oraz pobranie UPO – Urzędowego Potwierdzenia Odbioru.

Korzystając z aplikacji e-mikrofirma warto mieć jednak na uwadze, że nie jest to program finansowo-księgowy. Oznacza to, że to właśnie na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek dokonywania kontroli i weryfikacji prawidłowości wprowadzanych do aplikacji danych.

Iwona Maczalska, PIT.pl
na podstawie finanse.mf.gov.pl