Odpis aktu stanu cywilnego bez wychodzenia z domu

Odpis aktu stanu cywilnego jest wymagany przez niektóre instytucje. Są trzy sposoby na uzyskanie go. Można go uzyskać w urzędzie, listownie bądź przez internet. Dowiedz się już teraz jak go uzyskać nie wychodząc z domu.

Niektóre instytucje wymagają odpisu aktu stanu cywilnego w celu np. dodatkowego potwierdzenia tożsamości. Dla przypomnienia, akt stanu cywilnego to akt urodzenia, małżeństwa lub zgonu. Żeby go uzyskać można udać się osobiście do urzędu lub wysłać do niego listownie wniosek o udostępnienie takiego odpisu.

Możliwe jest jednak uzyskanie go zdalnie, przez internet. Od 2021 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z Cyfryzacją KPRM wdrożyły e-usługę składania internetowego wniosku o uzyskanie odpisu aktu cywilnego. Jak to zrobić?

Jak uzyskać odpis aktu stanu cywilnego? Możesz to zrobić nie wychodząc z domu!

Źródło: shutterstock

Kto może uzyskać odpis przez Internet?

Każda osoba, której akt dotyczy, oraz osoby, które są do tego upoważnione (czy to przez ustawę czy przez osobę, której akt dotyczy). Żeby uzyskać odpis aktu stanu cywilnego za pomocą e-usługi wymagane jest posiadanie profilu zaufanego. Jeżeli go nie masz - sprawdź jak założyć profil zaufany!

Jak złożyć wniosek o odpis aktu cywilnego przez Internet - krok po kroku

Żeby złożyć wniosek online, należy przejść do strony gov.pl Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa, zgonu). Na stronie są najważniejsze informacje dotyczące e-usługi oraz szczegółowe instrukcje jak złożyć wniosek i jakie dokumenty będą do tego wymagane.

 1. Przejdź do strony gov.pl “Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa, zgonu)”, następnie kliknij przycisk Wyślij wniosek. 
 2. Nastąpi przekierowanie, gdzie wymagane jest zalogowanie się profilem zaufanym lub e-dowodem. Po zalogowaniu przejdziesz do wniosku.
 3. Wybierz, w jaki sposób chcesz odebrać odpis aktu.
  Możesz to zrobić:
  1. osobiście – w dowolnym USC, do którego wysyłasz wniosek,
  2. pocztą tradycyjną – na adres, który podasz we wniosku (nie zapłacisz za przesyłkę),
  3. na swoją skrzynkę Gov (ePUAP).
   Ważne: Pamiętaj, że na skrzynkę nie dostaniesz wielojęzycznego odpisu skróconego.
 4. Wypełnij wniosek. Wpisz dane i dołącz wymagane załączniki.
 5. Wybierz cel wydania odpisu (w niektórych sytuacjach wymagane będzie uzasadnienie).
 6. Jeśli opłata za odpis jest wymagana – wybierz sposób płatności. Szczegóły znajdziesz w sekcji
  1. Można dokonać płatności online za wydanie odpisu! Koszt wynosi 22 zł – za odpis skrócony aktu stanu cywilnego (także za odpis wielojęzyczny w formie papierowej) lub 33 zł – za odpis zupełny aktu stanu cywilnego. Dodatkowo, sprawdź:
 1. Sprawdź wniosek. Podpisz go elektronicznie w wybrany sposób:
  1. podpisem zaufanym,
  2. kwalifikowanym podpisem elektronicznym (jeśli wybierzesz płatność online, ta opcja będzie niedostępna).
 2. Jeśli wniosek zostanie poprawnie wypełniony i wysłany do urzędu – na swoją skrzynkę Gov (ePUAP) dostaniesz urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).
 3. Odbierz odpis aktu w wybrany wcześniej sposób. Szczegóły znajdziesz w sekcji Ile będziesz czekać.

 

Uwaga! Jeżeli wybrałeś metodę odbioru przez ePUAP, to odpis aktu stanu cywilnego przesłany na skrzynkę Gov jest dokumentem elektronicznym XML lub PDF.  Nie drukuj go – przekazuj tylko w tej formie. Wydruk nie ma mocy prawnej i odbiorca może go nie uznać.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji