ZUS wypłaca już 500+. Od czerwca nowy okres świadczeniowy

Redakcja PIT.pl

Od 1 lutego 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze na okres od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Złożone do tej pory wnioski o 500+ na ten nowy okres dotyczą 6,5 mln dzieci. Od czerwca ZUS zaczyna wypłacać świadczenia. ​​​​​​​Pierwsze przelewy trafiły na konta rodziców w środę 1 czerwca.

 

Wnioski o 500+ tylko przez internet

Wnioski o świadczenie wychowawcze można złożyć tylko elektronicznie. Można to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Natomiast rodzice, którzy mają PESEL mogą także przesłać wniosek do ZUS przez portal Empatia lub swój bank.

Ze świadczenia wychowawczego 500+ mogą skorzystać obywatele Ukrainy, którzy uciekli przed wojną i deklarują zamiar pozostania w Polsce. Jeśli planują wyjazd z Polski, powinni poinformować o tym ZUS. Mogą to zrobić na PUE ZUS wykorzyst​​​​​​​ując formularz POG.

Termin ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego i jego wypłaty zależy od daty złożenia wniosku. ZUS wypłaca 500+ w formie bezgotówkowej, czyli przelewem na podany we wniosku numer rachunku bankowego.

Więcej informacji o świadczeniu wychowawczym 500+.

Więcej informacji o 500+ dla obywateli Ukrainy.

Źródło: ZUS

ZUS