ZUS robi co może, aby upowszechnić e-zwolnienia lekarskie

Katarzyna Sudaj 25.10.2017 10:00 (aktualizacja: )

1 lipca 2018 roku przestaną obowiązywać papierowe druki zwolnień lekarskich ZUS ZLA. Za osiem miesięcy lekarz będzie musiał „wypisać chorobowe” w formie elektronicznej. Ilu medyków już teraz korzysta z możliwości wystawiania e-zwolnień?

ZUS robi co może, aby upowszechnić e-zwolnienia lekarskie

e-Zwolnienia lekarskie zyskują na popularności / YAY foto

 

Pierwsze zwolnienia lekarskie w formie elektronicznej można było wysłać online do ZUS i do pracodawcy od 1 stycznia 2016 roku. I faktycznie już tego dnia pierwsi lekarze dokonali takiej wysyłki e-zwolnienia lekarskiego. Jednak na początku były to raczej sporadyczne przypadki.

Bez profilu zaufanego nie ma e-zwolnienia

Ustawodawca przewidział 2,5-letni okres przejściowy. Do końca czerwca 2018 roku informacja o zwolnieniu chorobowym może trafiać do ZUS zarówno w sposób tradycyjny jak i elektroniczny. W przypadku sposobu tradycyjnego lekarz wypełnia papierowy druk ZUS ZLA. Jeden egzemplarz trafia do pracownika, który w ciągu 7 dni musi przedstawić go pracodawcy, a drugi dostarczany jest przez lekarza do oddziału ZUS. Okazuje się, że nadal zdecydowana większość jest wypisywana ręcznie.

Elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) dla rolników

Przyczyną jest nie tylko przyzwyczajenie, czy brak dostępu do Internetu w małych przychodniach na terenach wiejskich albo podczas wizyt domowych u pacjentów. Głównym problemem jest konieczność posiadania płatnego e-podpisu lub darmowego profilu zaufanego ePUAP. Choć ePUAP jest bezpłatny, to jednak trzeba go osobiście potwierdzić przy zakładaniu, a to wymaga dodatkowej osobistej wizyty w urzędzie. Dodatkowo lekarz musi posiadać drugi profil zaufany na PUE ZUS.

ZUS uczy lekarzy obsługi nowej aplikacji

ZUS podkreśla, że lekarzom zostało już tylko osiem miesięcy na zainstalowanie programu komputerowego i zapoznanie się z obsługą aplikacji do wystawiania zwolnień e-ZLA. Aby przyspieszyć i ułatwić proces przejścia z papierowego zwolnienia lekarskiego na e-zwolnienie, wydelegowani pracownicy ZUS odwiedzają placówki medyczne, na miejscu zakładają lekarzom konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i uczą obsługi aplikacji do wystawiania e-ZLA.

To także przygotowanie do nowej formy autoryzacji na PUE ZUS, całkowicie bezpłatnej i bardzo prostej. Jak czytamy w komunikacie ZUS „już niedługo na profilu lekarza w PUE - Zakład udostępni dane ubezpieczonych gromadzone w swoich rejestrach, a dane samego wystawiającego pobierze ze swojego rejestru lekarzy uprawnionych do wystawiania zwolnień.” W ten sposób szybciej i wygodniej zostanie wypełniony cały formularz e-ZLA. Aplikacja do wystawiania e-zwolnień podpowie także kod choroby czy ilość dni zwolnienia stosowane dla danego schorzenia. Tak wystawione zwolnienie e-ZLA trafi automatycznie do ZUS oraz do pracodawcy, jeśli ma on swój profil założony na PUE (Platformie Usług Elektronicznych).

e-Zwolnienie lekarskie powoli zyskuje na popularności

ZUS chwali się, że lekarze coraz chętniej wystawiają elektroniczne zwolnienia. Tylko we Wrocławiu prawie 13 proc. zwolnień chorobowych trafło do ZUS przez Internet (dane za wrzesień 2017 r. za ZUS Województwa Dolnośląskiego). Jeszcze więcej w Warszawie. Niestety tylko te dwa miasta mają się czym chwalić. W pozostałych średnia dla e-zwolnień to zaledwie 2-3 proc. wszystkich wystawionych zwolnień lekarskich.

Katarzyna Sudaj, PIT.pl