Został tydzień na zapłatę 3 raty podatku od nieruchomości

Katarzyna Sudaj 08.09.2015 10:00 (aktualizacja: )

Jeśli jesteś właścicielem mieszkania, domu, działki budowlanej lub garażu, to pamiętaj, że do 15 września należy wpłacić na konto gminy trzecią ratę podatku od nieruchomości za 2015 rok.

Został tydzień na zapłatę 3 raty podatku od nieruchomości

Źródło: YAY foto

Każdy właściciel nieruchomości zobowiązany jest do corocznego uiszczania podatku z tytułu posiadanej nieruchomości. Osoby fizyczne takiej opłaty dokonują na podstawie decyzji otrzymanej z gminy natomiast osoby prawne, spółki, fundacje na podstawie deklaracji podatkowych, jakie co roku składają.

Podatek od nieruchomości płatny w IV ratach

Podatek od nieruchomości można opłacać jednorazowo w pełnej wysokości lub rozłożyć go na raty. Możliwość ratalnej spłaty podatku reguluje ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. 2010 nr 95 poz. 613). W myśl art. 6 ust. 7 podatek jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach:

  • do 15 marca,
  • do 15 maja,
  • do 15 września
  • do 15 listopada roku podatkowego.

Zmiany w 2016 roku: Podatek rolny, leśny, od nieruchomości do 100 zł od 2016 r. będzie płatny jednorazowo

Osoby prawne płacą co miesiąc

Z kolei osoby prawne zobowiązane są samodzielnie wpłacać obliczony w deklaracji podatek od nieruchomości na rachunek właściwej gminy, w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do dnia 15 każdego miesiąca, a za styczeń do dnia 31 stycznia.

Katarzyna Sudaj, PIT.pl