Zaoszczędzisz na podatkach, gdy kupisz mieszkanie w ostatnich dniach grudnia

Piotr Szulczewski 23.12.2015 09:00 (aktualizacja: )

Szereg pozytywnych konsekwencji podatkowych wystąpi u podatników, którzy z końcem grudnia zawrą prywatne umowy nabycia nieruchomości. Jeżeli zatem podatnik waha się i wstrzymuje się ze stawieniem się do aktu notarialnego po okresie świąteczno - noworocznymkorzystniejszym będzie zawarcie umowy już teraz.

Zaoszczędzisz na podatkach, gdy kupisz mieszkanie w ostatnich dniach grudnia

Źródło: FORUM

Prywatna sprzedaż nieruchomości nie podlega opodatkowaniu, jeżeli zostanie przeprowadzona po pięciu latach licząc od końca roku, w którym odpowiednio nabyto lub wybudowano:

  • nieruchomości lub ich części oraz udziały w nieruchomości,
  • spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

Podatnik, który zdecyduje się obecnie na zawarcie aktu notarialnego w grudniu uzyskuje prawo wcześniejszej sprzedaży mieszkania bez konieczności rozliczania podatku oraz jego zapłaty nawet w przypadku, gdy sprzedaż odbyłaby się z zyskiem.

Zawierając umowę sprzedaży (kupna) nieruchomości lub powyżej wskazanych praw w grudniu 2015 r. podatnik może sprzedać ją z zyskiem nie płacąc przy tym ani złotówki podatku z dniem 1 stycznia 2021 r. Jeżeli natomiast zakup nastąpi zaledwie kilka dni później w styczniu 2016 r sprzedaż z zyskiem niepodlegająca podatkowi dochodowemu od osób fizycznych będzie mogła mieć miejsce dopiero w styczniu 2022 r., czyli cały rok później.

Kupiłeś w 2010 - sprzedaj w 2016 r.

Na tej samej zasadzie wstrzymać z transakcją muszą się podatnicy, którzy sprzedają z zyskiem nieruchomość kupioną od stycznia 2010 r. Dopiero w 2016 r., od 1 stycznia będą oni mogli transakcji nie opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nieruchomość, którą kupiono w latach 2010 – 2015 r. sprzedać prywatnie w grudniu 2015 r. można wyłącznie rozliczając podatek dochodowy i składając do 2 maja 2016 r deklarację PIT-39.

Piotr Szulczewski, PIT.pl